Dinamo – Astra: 2-2 în Liga 1

Campioana RomânieiAstra Giurgiu a reușit un egal, 2-2 pe terenul lui Dinamo, în etapa a 14-a, prima din returul sezonului regulat al Ligii 1. Dinamoviștii au deschis scorul prin Nemec în minutul 34, iar Hanca a majorat avantajul după pauză. Săpunaru a redus diferența în minutul 82, iar egalarea a adus-o Nicoară în prelungiri, dintr-un penalty. Giurgiuvenii au jucat în 10 din minutul 57, când Junior Morais a fost eliminat cu cartonaș roșu direct.

Tot sâmbătă, CSU Craiova a învins-o cu 2-1 acasă pe Pandurii Târgu Jiu. Măzărache a deschis tabela în minutul 53, Tucudean a egalat pentru Pandurii în minutul 84, iar victoria formației din Bănie a adus-o Andrei Ivan în minutul 90. Meciul a început cu o întârziere de 10 minute, Pandurii protestând astfel fiindcă nu și-au mai primit salariile de câteva luni.

Duminică, de la ora 18:00, ASA Târgu Mureș o va primi pe Gaz Metan, iar de la 20:30 Steaua joacă în deplasare cu CSMS Iași.