Dinamo a ratat play-off-ul Ligii 1

Lupta pentru titlul de campioană a României la fotbal se va da anul acesta fără Dinamo.

Gruparea din Ștefan cel Mare a ratat în premieră calificarea în play-off, după ce a fost invinsă în deplasare de Astra Giurgiu cu 2-0, în etapa a 26-a, ultima din sezonul regulat.

Golurile au fost marcate de Florentin Matei în minutul 25 și Silviu Balaure în minutul 57.

Dinamo nu mai pierduse de 7 etape, în care a înregistrat 4 victorii și 3 egaluri, în timp ce Astra a bifat a 4-a victorie la rând pe teren propriu.

În play-off au mai intrat campioana en-titre, Viitorul Constanța și CSM Poli Iași, după ce echipa lui Gică Hagi s-a impus pe terenul moldovenilor cu 1-0, gol marcat de Aurelian Chițu în minutul 14. Căpitanul Ianis Hagi a ratat 3 ocazii mari în ambele reprize.

Ieșenii vor evolua în premieră în play-off, după ce au terminat la egalitate de puncte cu Dinamo: 39, rezultatele directe au fost identice: 2-1 victorii pentru gazde, însă Poli a avut un golaveraj mai bun cu un singur gol: +9 față de +8.