Confidenţialitate


Denunţ penal la DNA pe numele Oanei Ţoiu, în legătură cu repatrierea fiicei lui Victor Ponta. Ministra de Externe: „O eroare regretabilă. A existat o comunicare paralelă față de canalele oficiale”


Denunţ penal la DNA pe numele Oanei Ţoiu, în legătură cu repatrierea fiicei lui Victor Ponta. Ministra de Externe: „O eroare regretabilă. A existat o comunicare paralelă față de canalele oficiale”

Sursa foto: Inquam Photos / Mălina Norocea

Avocatul Adrian Cuculis a anunțat miercuri, 11 martie, că a depus un denunț penal la DNA pentru abuz în serviciu împotriva ministrei de Externe, Oana Ţoiu, pe care o acuză că ar fi intervenit pentru ca fiica fostului premier Victor Ponta să nu fie repatriată cu un avion din Dubai, potrivit Agerpres. Ministra Oana Ţoiu a declarat că situația reprezintă „o eroare regretabilă, în care a existat o comunicare paralelă față de canalele oficiale, iar personal consular a purtat o conversație separată”.

Potrivit avocatului, săptămâna trecută Daciana Sârbu și Victor Ponta au spus că fiica lor, Irina, a fost eliminată de pe lista pasagerilor avionului care trebuia să aducă în țară cei 28 de copii aflați în excursie în Dubai. Daciana Sârbu a declarat că fiica sa a fost dată jos din autocarul care ducea copiii la aeroport și i s-a spus că este considerată o „vulnerabilitate” din cauza numelui pe care îl poartă.

Cuculis susține că, după atacurile Iranului cu rachete balistice asupra unor zone din Dubai și Abu Dhabi, statul român trebuia să folosească toate mecanismele europene, naționale și locale pentru repatrierea de urgență a cetățenilor săi. Avocatul precizează că Irina Ponta, în vârstă de 17 ani, a rămas în Dubai în timpul operațiunilor de repatriere și i-a fost refuzată îmbarcarea, deși se afla în sediul consulatului României și ar fi trebuit să beneficieze de protecția statului.

Ministra de Externe, Oana Țoiu: „Nu exista nicio categorie de minori neînsoțiți, nici în formularele oficiale, nici în cererile primite de la părinți”

Oana Ţoiu a subliniat că, în prezent, MAE gestionează „cea mai importantă criză din ultimele decenii”, având în vedere numărul mare de țări implicate, gradul ridicat de risc, personalul limitat și efortul consular necesar.

„Prioritatea noastră este siguranța cetățenilor și întoarcerea acasă a cât mai multor persoane, prin mecanisme comerciale facilitate și zboruri de evacuare pentru cazurile vulnerabile. În ceea ce privește cazul minorei menționate, în bazele de date centrale ale MAE nu exista niciun minor neînsoțit în gestiune, însă orice minor care cere ajutor are dreptul la acesta. În baza informărilor de la consulat, s-a propus o alternativă de întoarcere în România pe zboruri directe”, a explicat ministrul.

Oana Ţoiu a adăugat că „în ceea ce priveşte întrebarea care a fost prezentă în spaţiu public, la care am răspuns şi noi în conferinţele de presă, privind prezenţa minorei neînsoţite în consulat, vă reamintim că în celula de criză centrală fiecare consulat a raportat categoriile pe care le va include în fiecare plan de evacuare. Nu aveam nicio categorie de minori neînsoţit, nici în formularele noastre oficiale nici în mail-urile oficiale, niciuna dintre cereri de la părinţii niciunui minor neînsoţit, ceea ce înseamnă că în planificarea anterioară în grupurile care au fost incluse în zborul respectiv nu exista această categorie”

Ministra de Externe, Oana Țoiu: „Fiecare minor are dreptul la sprijin are dreptul la suport consular”

Despre întrebările din spaţiul public, Ţoiu a arătat că sunt întrebări legitime.
„Evident că fiecare minor are dreptul la sprijin are dreptul la suport consular. În ceea ce priveşte această eroare regretabilă, în care a existat o comunicare paralelă faţă de canalele oficiale, în care a existat personal consular care a dus o conversaţie separată de înregistrările formale şi asta a dus la venirea unui minor în spaţiu consular în afara programărilor care au fost raportate către centrală privind categoriile de grupuri vulnerabile evident că aici lucrurile pot să fie mult îmbunătăţite. Evident că după ce se termină această criză, o să avem un plan foarte clar de evaluare de discuţie a ce putem îmbunătăţi. Dar repet acest lucru pentru că este foarte, foarte important. În această uriaşă criză ca şi presiune de cereri de sprijină ale cetăţelor faţă de capacitate de a răspunde este extrem de important pentru statul român să respecte regulile pe care le-a comunicat public”, a mai spus Oana Ţoiu.

Ultimele stiri
Centrala de la Cernavodă ar putea fi oprită controlat după ce Dunărea a scăzut cu încă 3 centimetri

Cutremur Columbia: Peste 130 de oameni și-au pierdut viața, aproape 500 au fost răniți | AUDIO

Căsuțe pentru pisicile comunitare din Arad. Primăria le va oferi gratuit asociațiilor de proprietari | AUDIO

Radu Miruță, vizită la unităţile de producţie ale Otokar şi Rheinmetall de la Mediaș: „Este un lucru sănătos…

Nivelul Dunării continuă să scadă. Apele Române recomandă noi lucrări de dragare. Ar fi nevoie să plouă două-trei…

Atacul asupra ambulanței din Cluj: cum a dus dezinformarea despre „ambulanța care răpește copii” la violență. Sociolog: „Trebuie…

Columbia: Cel puțin 50 de oameni au murit după ce un cutremur cu magnitudinea 7,4 a lovit vestul…

Președintele interimar al CNA, după incidentul de la Cluj: „Instituțiile din România ar trebui să se comporte în…

Proteste în București, la opt ani de la violențele din 10 august. Dosarul riscă să se prescrie în…

Nicușor Dan a sesizat CCR în legătură cu modificările aduse legii integrității. Care sunt principalele obiecții



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează