Confidenţialitate


Declarații controversate făcute de emisarul desemnat de Ciolacu pentru discuții cu SUA privind ridicarea vizelor: „Administrația americană trebuie să ignore un pic mesajele României pro-Ucraina și pro-Franța” | AUDIO


Declarații controversate făcute de emisarul desemnat de Ciolacu pentru discuții cu SUA privind ridicarea vizelor: „Administrația americană trebuie să ignore un pic mesajele României pro-Ucraina și pro-Franța” | AUDIO

Afirmații controversate ale emisarului desemnat de prim-ministru să discute cu administrația Trump despre ridicarea vizelor pentru români. Omul de afaceri Dragoș Sprânceană a spus, la Digi 24, că administrația americană ar trebui să ignore mesajele României pro-Ucraina pentru că avem președinte interimar.

În plus, Dragoș Sprânceană a susținut că președintele Franței, Emmanuel Macron își dorește continuarea războiului în Ucraina, ceea ce nu este adevărat în condițiile în care președintele Macron și Uniunea Europeană sprijină Ucraina în fața agresiunii Rusiei și insistă să aibă loc negocieri de pace echitabile.

Dragoș Sprânceană, omul de afaceri desemnat de Marcel Ciolacu pentru discuții cu administrația Trump privind ridicarea vizelor: „Administrația americană trebuie să înțeleagă și să ignore un pic mesajele României pro-Ucraina și pro-Franța”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Exact ce i-am spus administrației americane, i-am spus-o și domnului Ciolacu. Administrația americană trebuie să înțeleagă și să ignore un pic mesajele României pro-Ucraina și pro-Franța, deoarece avem un președinte interimar care nu va mai conta într-o lună sau o lună și jumătate. Trebuie să așteptăm să avem o administrație stabilă în România și să reluăm legăturile bilaterale după aceste alegeri. Ăsta este mesajul cel mai inteligent și care ajută din punctul meu de vedere România cel mai mult”, a declarat la Digi 24 Dragoș Sprânceană.

Moderatoarea emisiunii i-a atras atenția lui Dragoș Sprânceană că poziția sa în privința Ucrainei e diferită de cea a statului român, însă acesta a insistat că aceeași ar fi și poziția premierului Marcel Ciolacu.

Dragoș Sprânceană: „L-am întrebat personal pe domnul Ciolacu și mi-a spus opusul a ce spuneți dumneavoastră acum din partea dumnealui și a biroului dumnealui”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Eu l-am întrebat personal pe domnul Ciolacu și mi-a spus opusul a ce spuneți dumneavoastră acum din partea dumnealui și a biroului dumnealui. Domnul Marcel Ciolacu de asta m-a și sunat personal, fiindcă își dorește o apropiere și o îmbunătățire a relațiilor cu Statele Unite. Nu am discutat despre Ucraina, dar pur și simplu direcția Statelor Unite către Ucraina este oprirea războiului. Domnul Bolojan a declarat public că va fi alături de Ucraina orice ar fi. Orice ar fi înseamnă că facem exact ce spune Franța”, a mai declarat Dragoș Sprânceană.

Premierul spunea, vineri, că atunci când l-a sunat pe Dragoș Sprânceană să ia legătura cu administrația Trump, „mandatul a fost de a spune adevărul despre România’’.

Deocacamdată, nu avem nici o reacție de la Guvern și nici de la Cotroceni după afirmațiile controversate făcute de emisarul Dragoș Sprânceană.

În vârstă de 45 de ani, acesta este stabilit din 2002 în Statele Unite, unde deține o firmă în domeniul transporturilor și este membru al Partidului Republican. A fost unul dintre sponsorii lui Donald Trump în campania pentru prezidențiale.

Sursa foto: Instagram / Dragoș Sprînceană

Citește și: Uniunea Europeană pregătește un set de contramăsuri pentru taxele vamale impuse de Trump. Produsele americane care ar urma să fie taxate | AUDIO


Ultimele stiri
Președintele Nicușor Dan: Am primit sute de pagini de materiale ”relevante” despre problemele din Justiţie

Constanța: Nou port la Canalul Dunăre-Marea Neagră | AUDIO

Târg Regal de Crăciun la Săvârșin | AUDIO

Primarul General, Ciprian Ciucu: Capitala este aproape în faliment, cu două mari găuri bugetare, la Transport și Termoficare…

Guvernul a înființat Comitetul pentru analiza și revizuirea legislației din domeniul Justiției

Taxă specială pentru turiștii care vin în București

Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…