Danemarca – Romania 1-1

Echipa națională de fotbal a încheiat cu un rezultat pozitiv preliminariile Cupei Mondiale.

România a remizat cu Danemarca în ultima partidă pe care a jucat-o în Grupa E a calificărilor.

Eriksen a deschis scorul din penalty, în minutul 59, iar în minutul 63 Ganea a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben încasat în interval de numai 4 minute.

Ciprian Deac a egalat în minutul 88.

La al doilea meci ca selecționer, Cosmin Contra a titularizat 6 jucători din Liga Întâi: în poartă a fost Tătărușanu, fundași – Bălașa, Chiricheș, Grigore și Ganea; mijlocași – Hoban, Băluță și Stanciu, iar în atac – Andone, susținut de Deac și Budescu.

Pe parcurs au mai intrat Țucudean, Bancu și Keseru.

România a încheiat a 4-a preliminariile, în timp ce Danemarca este a doua în grupă și va juca baraj.

Câștigătoarea grupei, Polonia, a învins Muntenegrul cu 4-2.

A fost 2-0 la pauză, dar ultimul sfert de oră a fost agitat: muntenegrenii au marcat în minutele 78 și 83 și au egalat, dar polonezii au mai înscris de două ori în minutele 85 și 87.