Confidenţialitate


Curtea Constituţională dezbate azi contestaţiile depuse pentru candidaturile la alegerile prezidenţiale | AUDIO


Curtea Constituţională dezbate azi contestaţiile depuse pentru candidaturile la alegerile prezidenţiale | AUDIO

Curtea Constituţională dezbate marți, de la ora 17:00, contestaţii privind candidaturile la alegerile prezidenţiale. Trei dintre acestea îl vizează pe Călin Georgescu și una pe primarul Capitalei, Nicușor Dan. Deciziile Curţii Constituţionale sunt definitive.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

În contestația privind candidatura lui Nicusor Dan, Primarului Capitalei i se reproşează, printre altele, că ar fi colaborat cu fosta Securitate, conform unui document ce a circulat anul trecut. Deși CNSAS a anunţat că nu există documente care să ateste o astfel de colaborare, în această contestație, Curții Constituționale i se cere să verifice veridicitatea documentului respectiv.

De partea celalată, în contestaţia depusă, Călin Georgescu susține că Biroul Electoral Central a încălcat „flagrant” legea prin decizia de respingere a candidaturii sale.

În a doua contestaţie privind decizia BEC, depusă de o persoană fizică, se menționează că aceasta ar contrazice Constituţia României şi astfel s-ar crea premisele pentru instaurarea unui regim dictatorial, suveranitatea poporului român fiind astfel anulată.

A treia contestaţie depusă la CCR a fost înregistrată tot de o persoană fizică, care susține că BEC a prezentat „aspecte în mod selectiv, trunchiat, într-o lipsă evidentă de bună-credinţă”.

Călin Georgescu, mesaje pro-Trump

Între timp, Călin Georgescu transmite constant mesaje pro-Trump și cere sprijinul Statelor Unite, deși cu câteva luni în urmă opiniile sale erau la polul opus.

„Asta este drama României, care a fost și pe vremea lui Ștefan cel Mare. Se duceau la poarta turcească și plăteau bir. Acum se duc la Bruxelles și la Washington. Această slugărnicie imensă a conducătorilor acestor țări, în special față de America”, a spus cu câteva luni în urmă Călin Georgescu.

„Aștept sprijin de la vârful mondial al democrației, care este Statele Unite”, a declarat Călin Georgescu.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Citește și: Începe procesul în care se judecă modul în care au acționat medicii care l-au operat pe ce Diego Maradona înainte ca acesta să se stingă | AUDIO 


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…