Confidenţialitate


Cu ce fonduri europene rămâne România după renegocierea PNRR cu Comisia Europeană. Pe lista finanțărilor: Autostrada A7, 1.200 de ambulanțe și trei spitale noi | AUDIO


Cu ce fonduri europene rămâne România după renegocierea PNRR cu Comisia Europeană. Pe lista finanțărilor: Autostrada A7, 1.200 de ambulanțe și trei spitale noi | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Guvernul a încheiat renegocierea PNRR cu Comisia Europeană. România nu va pierde fonduri pe componenta de grant (nerambursabilă), însă din componenta de împrumut mai poate recupera doar aproximativ jumătate din banii europeni puși la dispoziție, a declarat ministrul Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru.

Ministrul Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru: „România nu pierde niciun euro din componenta nerambursabilă”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„România nu pierde niciun euro din componenta nerambursabilă. Pe partea de împrumut deja am anunțat că există o problemă pentru faptul că România are dificultăți în a asuma împrumuturi suplimentare pentru că avem partea de deficit. Există într-adevăr o reducere a componentei de împrumut pe care România în acest moment crede că poate să și-o permită la opt miliarde. De la inițial un disponibil de 15 miliarde pe parte de împrumut”, a declarat ministrul Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru.

Printre proiectele rămase pe lista pentru finanțare nerambursabilă – autostrada Moldovei, A7.

În plus, Guvernul a primit acceptul Comisiei Europene de a primi fonduri pentru încă trei spitale pe lângă cele cinci pentru care se pot îndeplini criteriile de finanțare.

Ministrul Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru: „Sunt trei noi spitale pe care am reușit să le prindem în negocieri”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Am reușit ca 2,15 miliarde de euro pentru autostrăzi să fie puse pe componenta de grant, deci de fonduri nerambursabile. Transferul pe grant a cinci loturi din autostrada Moldovei, din A 7 – discutăm aici de secțiunea Focșani-Bacău, cu trei segmente, toate cele trei loturi și două loturi din Bacău-Pașcani – și anume Bacău-Trifești și Trifești-Gherăești. Un alt lucru important este că sunt trei noi spitale pe care am reușit să le prindem în negocieri. Discutăm de Centrul de Diagnostic și Tratament al Tuberculozei Zerlendi, de Spitalul Clinic Județean de Urgență <<Sfântul Apostol Andrei>> din Constanța și de Institutul de Urgență pentru Boli Cardiovasculare și Transplanturi Târgu-Mureș”, a precizat Dragoș Pîslaru.

Două investiții noi au fost cuprinse în PNRR, în urma renegocierilor, a mai precizat ministrul Dragoș Pîslaru.

Astfel, România va primi peste 183 de milioane de euro pentru cumpărarea a 1.200 de ambulanțe noi și 100 de milioane de euro pentru capitalizarea Băncii de Investiții și Dezvoltare.

Planul revizuit va fi prezentat pe 20 octombrie, în Consiliul Miniștrilor de Finanțe Europeni pentru aprobare.


Ultimele stiri
Rusia: Voiau să scoată din țară o bucată de meteorit prezentată drept …ornament de grădină

Turiști în adidași, întorși din drum de către jandarmii montani | VIDEO

Două femei, dintre care una minoră, au fost folosite pentru prostituție. Proxenetul a fost schimbat de cel puțin…

Alunecare de teren la Mina Rovinari, Gorj. Mai multe utilaje au fost acoperite de pământ

Nicușor Dan despre participarea României la prima reuniune a Consiliului pentru Pace, condus de Trump: “Decizia va fi…

Hunedoara: Tânăr reţinut după ce a furat un telefon folosit la monitorizarea unui agresor

Portughezii își aleg președintele

Actorii se pregătesc de proteste. “Decizia ministerului, ca actorii să stea la serviciu 8 ore pe zi, e…

Târgoviște: O adolescentă dată dispărută după ce a plecat de la un centru de plasament

Japonezii au alegeri parlamentare anticipate. Mersul la vot, o provocare: în anumite regiuni zăpada depășește un metru |…