Confidenţialitate


Criză de vaccinuri în Dolj


Criză de vaccinuri în Dolj

Medicii de familie din județul Dolj au rămas, din nou, fără vaccinul hexavalent pentru imunizarea nou-născuților. Direcția de Sănătate Publică Dolj a sesizat Ministerului Sănătății problema și așteaptă noi doze de vaccin. Nu se știe însă când vaccinurile vor ajunge la medici – relatează corespondenta Europa FM, Ana Maria Constantinescu.

Ultimele doze de vaccin hexavalent folosit pentru imunizarea nou-născuților au ajuns în județul Dolj în luna noiembrie a anului trecut. Dozele s-au epuizat însă rapid din cauza faptului că anul trecut, timp de mai multe luni, vaccinul a lipsit din stocurile Direcției de Sănătate Publică.

Astfel că din dozele primite în noiembrie, medicii a trebuit să vaccineze copiii care nu au fost imunizați în toamna anului trecut. Vaccinurile s-au epuizat rapid, iar acum medicii așteptă ca Ministerul Sănătății să rezolve problema.

Potrivit reprezentanților Direcției de Sănătate Publică Dolj, lunar, în județ, sunt consumate circa 1500-2000 de vaccin hexavalent.

Vaccinul hexavalent face parte din schema obligatorie de imunizare a copiilor. Vaccinul se administrează împotriva tetanosului, tusei convulsive, difteriei, Haemophilus şi poliomielitei, dar şi hepatitei B.


Ultimele stiri
Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare