Confidenţialitate


Cristina Chiriac, propunerea pentru funcția de procuror general, a primit aviz negativ de la CSM. În cazul lui Marius Voineag, votul va fi reluat la o ședință viitoare | AUDIO


Cristina Chiriac, propunerea pentru funcția de procuror general, a primit aviz negativ de la CSM. În cazul lui Marius Voineag, votul va fi reluat la o ședință viitoare | AUDIO

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Încă o zi de interviuri în cadrul Secției pentru procurori a CSM: alți doi candidați pentru șefia parchetelor nu au reușit să obțină avizul necesar. Actualul procuror șef al DNA, Marius Voineag, a primit trei voturi pentru și tot atâtea împotrivă în încercarea sa de a ocupa funcția de adjunct al procurorului general al României. Iar procuroarea Cristina Chiriac a primit aviz negativ pentru șefia Parchetului General, după ce a fost votată doar de ministrul Justiției, Radu Marinescu.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

În cazul lui Marius Voineag, CSM nu a reușit să cadă de acord dacă îl respinge sau îi acordă aviz favorabil, așa că votul va fi reluat la o ședință viitoare. Este aceeași situație ca și în cazul actualului procuror general, Alex Florența, în candidatura sa pentru un post de șef adjunct al DIICOT.

Procurorul șef al DNA, Marius Voineag: „Cred că o parte dintre cauze le găsim în marile dosare pe care le-am făcut”

În timpul interviului, Marius Voineag a lăsat să se înțeleagă că a avut o presă potrivnică pentru că a investigat „oameni cu ramificații care își permit să facă plăți”. În dosarul Recorder Justiție capturată, Voineag a fost acuzat de mai mulți procurori că a blocat anchete penale care vizau dosare de mare corupție.

„Cred că o parte dintre cauze le găsim în marile dosare pe care le-am făcut. Sunt dosare în care oamenii au ramificații și își permit să facă plăți. Efectul nici nu știi de unde vine din partea asta”, a declarat Marius Voineag.

Pe parcursul interviului susținut de Marius Voineag, mai multe organizații civice au organizat un protest în fața sediului CSM.

Procuroarea DNA Iași, Cristina Chiriac: „Deciziile pe care le-am luat în instrumentarea respectivului dosar au fost conform legii”

Cealaltă candidată, procuroarea DNA Iași Cristina Chiriac, nu a reușit să convingă Secția pentru procurori a CSM. Pentru numire, a votat doar ministrul Justiției, Radu Marinescu.

În timpul interviului, i s-a cerut să clarifice informațiile apărute în presă că „ar fi ținut la sertar” dovezi care îl incriminau pe fostul episcop al Hușilor, Cornel Onilă, condamnat între timp la opt ani de închisoare pentru viol.

„Deciziile pe care le-am luat în instrumentarea respectivului dosar au fost conform legii și raportat exclusiv la probatoriul care a existat în respectivul dosar”, a precizat procuroarea DNA Iași Cristina Chiriac.

Avizul CSM este consultativ. În cazul emiterii unui aviz negativ al Secției pentru procurori a CSM, ministrul Justiției organizează un nou interviu cu candidatul respectiv. Propunerile pot fi transmise către președintele României sau pot fi retrase; în acest caz, urmând a fi declanșată o nouă procedură de selecție în maximum 60 de zile.


Ultimele stiri
Două drone tip Gerbera au fost distruse, marţi după-amiază, de scafandrii Armatei Române, în zona neptun Deep |…

David Popovici s-a calificat în finala la 100 de metri la Campionatele Europene

Autostrada A3: 12 kilometri între Zimbor și Poarta Sălajului au fost deschiși circulației | VIDEO

Legea salarizării, discutată la Cotroceni. Nicușor Dan încearcă să deblocheze cu liderii partidelor reforma care condiționează 770 de…

Cazul azilelor din Bihor: Judecătorul Curții de Apel spune că probele DIICOT nu susțin acuzațiile aduse familiei Pașca

Kelemen Hunor, despre o eventuală susținere a lui Grindeanu la funcția de premier: „În politică, vrei, nu vrei,…

Aplicația e-Terra a fost repornită. Cine are acces și ce se întâmplă cu cele aproape 94.000 de cereri…

Anchetă în Popești-Leordeni într-un caz în care peste zece copii au fost înghesuiți într-o mașină și în portbagaj.…

România, Ungaria și Slovenia vor beneficia de sprijin european pentru acoperirea consumului de energie la orele de vârf…

Zona Brațului Bala, supravegheată de patrule ale Poliției și Gărzii de Coastă după o presupusă tentativă de furt…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează