Confidenţialitate


Cotațiile petrolului, în scădere


Cotațiile petrolului, în scădere

Prţurile petrolului au scăzut cu peste 6%, luni, înregistrând cea mai slabă evoluţie din ultimele luni.

Cotaţia a coborât la 69,36 dolari pe baril pentru petrolul Brent.

OPEC şi aliaţii săi, între care Rusia, reuniţi în grupul OPEC+, au ajuns duminică la un compromis pentru creşterea livrărilor, începând din luna august, pentru a tempera scumpirea petrolului, cotații ajunse cel mai ridicat nivel din ultimii doi ani.

În piață există temeri legate de un excedent al ofertei, pe fondul înmulțirii cazurilor de Covid în multe zone de pe glob.


Ultimele stiri
Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări, calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO

DEȘTEPTAREA: WhatsApp introduce abonamentul „WhatsApp Plus” pe iPhone. Ce funcții noi și ce preț are serviciul

Belgia: Grevă generală împotriva reformelor guvernamentale. Zeci de mii de oameni au protestat la Bruxelles