Confidenţialitate


Coronavirus în România: Bilanțul deceselor urcă la 156


Coronavirus în România: Bilanțul deceselor urcă la 156

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat luni dimineața că în România au fost înregistrate cinci noi decese la persoane confirmate cu noul coronavirus.

Bilanțul deceselor ajunge la 156.

Potrivit GCS, duminică a murit un bărbat de 66 ani din județul Constanța, care era confirmat cu noul coronavirus din 27 martie.

Un alt deces a fost înregistrat la o femeie de 72 ani din județul Satu Mare, internată la Spitalul Județean Satu Mare din 29 martie. Aceasta a fost confirmată cu COVID-19 în 31 martie și a murit duminică. Potrivit GCS, femeia avea un accident vascular cerebral în antecedente.

Tot duminică a murit un bărbat de 71 ani din județul Hunedoara, care era internat din 30 martie la Spitalul Municipal Hunedoara, iar din 1 aprilie a fost mutat în secția de ATI. Acesta mai suferea de diabet zaharat, BPOC și HTA și a fost confirmat cu noul coronavirus în 1 aprilie.

O femeie de 66 de ani din județul Cluj internată la Spitalul Municipal Turda, a decedat duminică. Potrivit GCS, aceasta a avut contact cu un caz confirmat, iar simptomele au debutat duminică, când a fost și internată.

Un alt deces a fost înregistrat la un bărbat de 70 ani din județul Bihor, internat în secția pneumologie a Spitalului Orășenesc Aleșd în 26 martie și transferat în ATI la Spitalul Municipal de Urgență Oradea în 27 martie. Acesta a fost confirmat cu COVID-19 în 28 martie și a murit duminică.


Ultimele stiri
Suspiciune de infectare cu hantavirus la un pacient internat la Spitalul Județean din Arad. Director medical: Bărbatul este…

Povestea ursului adoptat de președintele Poloniei: a stat o noapte întreagă agățat în sârmă ghimpată | AUDIO

Președintele a preluat medierea pe legea salarizării. Dragoș Pîslaru: „Demersul președintelui țării, Nicușor Dan, trebuie salutat” | AUDIO

Pachețelul cu mâncare, nelipsit din geantă în călătorii. Recomandările medicului Mihaela Bilic

FRG, noi măsuri pentru protecția sportivilor și prevenirea abuzurilor după suspendarea antrenoarei Camelia Voinea

Femeia din Sibiu acuzată că și-a ucis mama pentru a-i moșteni averea s-a sinucis în arest | AUDIO

Cei doi procurori de la Constanța, implicați într-un dosar legat de trafic de influență și alte infracțiuni de…

Atenție la SMS-uri false în numele Ghișeul.ro: DNSC avertizează asupra unei noi tentative de fraudă | AUDIO

Ilie Bolojan, despre extinderea e-Factura: „Mi-am propus să discut cu Ministerul de Finanțe” | AUDIO

Avertisment inedit în Franța: șoferii din Saône-et-Loire, îndemnați să fie atenți la „căprioarele amețite” | AUDIO