Confidenţialitate


Constanța: Protest la Penitenciarul Poarta Albă. Angajații din sistemul de detenție reclamă salariile mici și lipsa de personal | AUDIO | VIDEO


Constanța: Protest la Penitenciarul Poarta Albă. Angajații din sistemul de detenție reclamă salariile mici și lipsa de personal | AUDIO | VIDEO

Protest masiv la penitenciarul Poarta Albă. Salariații cer guvernului să își plătească datoria față de angajații din sistemul penitenciar. Oamenii cer salarii mărite asa cum le-a promis Guvernul in urma cu șapte ani, vor plata orelor suplimentare și deblocarea tuturor posturilor vacante.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

E prima dată când angajații penitenciarului Poarta Albă protestează atât de zgomotos. Vor să fie auziți de guvernanți. Amenință cu proteste și blocarea sistemului chiar in preajma sărbătorilor pascale. Ei cer aplicarea legii care în 2017 a mărit salariile tuturor bugetarilor.

Florin Șchiopu, președintele Federației Sindicatelor din Sistemul Penitenciar: „Dați-mi ăia 5000 ai mei, care sunt pe lege. Nu vă cerem mai mult”.

Ghiulfer Predescu, Europa FM: „Și ce veți face?”

Florin Șchiopu, președintele Federației Sindicatelor din Sistemul Penitenciar: Vom refuza munca suplimentară”.

Protestatarii se plâng și de deficitul uriaș de forță de muncă din sistem

„Avem un deficit de 7000 de agenți și tot se fac locuri de deținere. Inclusiv aici la Poarta Albă. Cine va munci pe aceasta secție de deținere? Concediu, nu, bani, nu..”, reclamă unul dintre angajați.

Angajații sunt astfel nevoiți să lucreze ore suplimentare. Neplătite, spune liderul sindical de la Poarta Albă, George Lazer.

Ore suplimentare adunate, la nivelul sistemului, un milion de ore, anual, tocmai din lipsa de personal. În momentul de față nu se plătesc, întrucât doamna ministru a uitat de noi. Nu a emis ordinul pentru anul în curs”, spune un alt protestatar.

Proteste vor fi și în fața Guvernului înainte de Paște continuând apoi în alte penitenciare.

 

Sursa foto: Ghiulfer Predescu / Europa FM

Sursa video: Ghiulfer Predescu / Europa FM

Citește și: Incendiu la Hotel Parc din stațiunea Mamaia. Persoanele cazate s-au autoevacuat | VIDEO


Ultimele stiri
‘Corupţia Ucide’ – scrisoare deschisă către CSM: Separarea puterilor în stat nu presupune separarea Justiţiei de societate

Negocierile pentru Ucraina: Delegaţiile americană şi ucraineană salută discuţii “productive şi constructive” la Miami

AUR cere sesizarea CCR cu privire la un conflict juridic de natură constituţională între preşedinte şi puterea judecătorească

Preşedintele Nicuşor Dan discută cu magistraţii despre situaţia din Justiţie, la Palatul Cotroceni

Atac cibernetic major la Apele Române. Hackerii au cerut bani. Autoritățile spun că funcționarea stațiilor de lucru nu…

Președintele Dan:”Magistrații se tem. Au cerut să vină pe rând sau să fie preluați din benzinării, pentru a…

Președintele Nicușor Dan anunță referendum în Justiție

O dronă a fost găsită într-o pădure din județul Argeș. Aparatul avea atașată o parașută. | AUDIO

Premierul Bolojan: “Să nu ne lăsăm atrași de nostalgii periculoase”. Director IICCMER: “Valul extremist are toate condițiile să…

Președintele Nicușor Dan: Am primit sute de pagini de materiale ”relevante” despre problemele din Justiţie