Confidenţialitate


Detaliile discuțiilor dintre SUA și Rusia pe tema unui armistițiu în Ucraina nu vor fi făcute publice, afirmă Kremlinul: Rezultatele sunt încă „analizate” de ambele părți | AUDIO


Detaliile discuțiilor dintre SUA și Rusia pe tema unui armistițiu în Ucraina nu vor fi făcute publice, afirmă Kremlinul: Rezultatele sunt încă „analizate” de ambele părți | AUDIO

Detalii din discuțiile americanilor și rușilor, luni, 24 martie, din Arabia Saudită, nu vor fi făcute publice, au transmis marți, 25 martie, reprezentanți ai Kremlinului, potrivit BBC, după ce, tot în această zi era așteptată o declarație comună Moscova – Washington cu privire la dialogul de la Riad.

UPDATE 13:58. Detaliile discuțiilor dintre SUA și Rusia nu vor fi făcute publice, afirmă Kremlinul

Atât Rusia, cât și SUA analizează în prezent rezultatul discuțiilor de luni din Arabia Saudită, iar conținutul a ceea ce s-a discutat nu va fi publicat, a transmis marți un purtător de cuvânt al Kremlinului, potrivit BBC.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Știre inițială

După 12 ore de convorbiri cu ușile închise, oficialii ruși și americani ar fi urmat să facă marți, 25 martie, o declarație comună, dar Rusia a afirmat ulterior că ceea ce s-a discutat luni la Riad nu va fi făcut public.

Unul dintre subiectele discuțiilor a fost relansarea acordul denunțat de ruși în 2023 care le permitea să exporte produse agricole și îngrășăminte pe Marea Neagră, la schimb cu încetarea atacurilor asupra navelor ucrainene.

Deocamdată, potrivit AFP, Grigori Karasin, unul dintre negociatorii ruşi a declarat: „suntem departe de a fi rezolvat totul, de a ne pune de acord în toate punctele, dar mi se pare că o astfel de conversaţie este foarte oportună”.

Între timp, la Riad, oficialii ucraineni și americani tocmai au încheiat o rundă de noi discuții noi.

AFP citează un delegat de la Kiev care spune că „toate detaliile vor fi anunțate mai târziu”.

Se pare că negociatorii au examinat posibilitatea unei încetări parțiale a focului în Marea Neagră și că eforturile continuă pentru a aduce o pace durabilă în Ucraina.

Pe teren, însă, Moscova continuă să atace Ucraina.

Oficialii de la Kiev spun că Rusia a lansat peste noapte 139 de drone și o rachetă balistică.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Un jurnalist a fost inclus din greșeală într-un grup în care înalți oficiali americani discutau un plan de atac împotriva rebelilor houthi: „Nu am mai văzut așa ceva”. Reacția secretarului american al Apărării | AUDIO 


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…