Confidenţialitate


Codul roșu de caniculă se extinde, miercuri, în vestul și nord-vestul României. Temperaturile vor ajunge până la 41 de grade Celsius. Vijelii în mai multe regiuni ale țării | HARTĂ


Codul roșu de caniculă se extinde, miercuri, în vestul și nord-vestul României. Temperaturile vor ajunge până la 41 de grade Celsius. Vijelii în mai multe regiuni ale țării | HARTĂ

Sursa foto: Shutterstock

Valul de căldură extremă se extinde. Începând cu ora 10:00, și mai multe județe au intrat sub avertizări cod portocaliu și roșu de caniculă. În zona de vest, termometrele vor arăta 41 de grade Celsius, iar în toată țara vom avea nopți tropicale. Meteorologii spun că, spre sfârșitul săptămânii, vor apărea ploi, în special în zonele montane, însoțite de vijelii și, izolat, grindină. 

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Celor patru județe aflate deja sub cod roșu de caniculă – Timiș, Arad, Bihor și Satu Mare – li s-au adaugat alte trei, începând cu ora 10:00: Caraș-Severin, Sălaj și Maramureș. Aici, temperaturile vor urca până la 41 de grade Celsius, iar disconfortul termic va fi ridicat. Nici noaptea nu se va răcori prea mult. Meteorologii vorbesc despre nopți tropicale și spun că temperaturile nu vor scădea sub 25-26 de grade.

Raul Ilea, meteorolog la Administrația Națională de Meteorologie: „Acest cod roșu este comparabil cu ceea ce s-a înregistrat și în alții ani”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Codul roșu vizează val de căldură persistent și intens, temperaturi extreme, disconfort termic deosebit de accentuat și nopți tropicale. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 37 și 41 de grade, cu cele mai mari valori în județele Bihor, Arad, Timiș și Caraș-Severin. Într-adevăr, acest cod roșu este comparabil cu ceea ce s-a înregistrat și în alții ani. Am mai avut coduri roșii și în anul 2024 și în 2017”, a spus la Europa FM meteorologul Raul Ilea.

 

Cod galben de vijelii în mai multe regiuni ale țării

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Vor fi perioade cu intensificări de vânt, vijelii, averse torențiale însemnate cantitativ în nordul și centrul Moldovei, prin Transilvania, Maramureș, Crișana, Banat, Oltenia, jumătatea de vest a Munteniei și zona de munte. De interes vor fi intensificările de vânt și vijeliile, cu viteze la rafală de 50-70 km pe oră și pe arii restrânse de peste 80 km pe oră, descărcări electrice, izolat grindină de mici și dimensiuni și aversele torențiale, care în intervale scurte de timp vor fi cantitățile de 15-20 de litri pe metru pătrat și, îndeosebi în zonele montane, pe arii restrânse de 30-50 de litri pe metru pătrat”, a precizat Raul Ilea, meteorolog la Administrația Națională de Meteorologie.

În Arad, care de patru zile se află sub avertizare cod roșu, nu toți locuitorii au putut respecta recomandarea medicilor de a evita deplasările la orele amiezii:

„Este ceva… nu mai putem suporta”, a spus o femeie.

Reporter: Medicii recomandă ca, la ora asta, oamenii să nu iasă.

„Dacă e musai, ce să faci? Am venit după mâncare la o bătrână, că-i bolnavă și e la pat”, a răspuns aceasta.

Reporter: Ați mai prins așa multe zile călduroase una după alta?

„Nu, nu am prins așa multe. Altădată era mai puțin, dar nu era căldura foarte mare”, este de părere femeia.

„Destul de greu, dar cu ochelari de soare, șapcă, cu apă, multă apă și pe la umbră”, a declarat un bărbat.

„Am avut treburi mai importante și de asta am ieșit, altfel nu”, a spus o altă femeie.

Valul de căldură se îndreaptă către jumătatea estică a țării și, astfel, cel puțin 24 de județe din sudul, centrul și nord-estul țării, inclusiv Bucureștiul, intră sub avertizare cod portocaliu de caniculă, ceea ce înseamnă temperaturi de până la 39 de grade Celsius. Caniculă este și pe litoral, însă acolo este în vigoare o avertizare cod galben.

Începând de astăzi, dar mai ales vineri, spun meteorologii, își vor face apariția și ploile torențiale, însoțite de vijelii, în special în zonele montane, însă cantitățile de apă nu vor depăși 25 de litri pe metru pătrat.


Ultimele stiri
Un fragment de dronă a fost adus de valuri la țărm pe plaja din Olimp

Transportul public din Alba Iulia este reluat după două luni de blocaj | AUDIO

Un cutremur cu magnitudinea 5 a zguduit provincia Granada în sudul Spaniei | AUDIO

Ungaria va scufunda două barje în Dunăre ca să-și mențină centrala nucleară în funcțiune | AUDIO

Zeul Neptun și-a făcut apariția la Constanța în cadrul manifestărilor de Ziua Marinei Române

Nicușor Dan, mesaj de Ziua Marinei: Marea Neagră a devenit o zonă crucială pentru securitatea Europei

Ziua Marinei Române 2026: 3.500 de militari participă la ceremonii. Premierul Ilie Bolojan, discurs despre securitatea Mării Negre…

David Popovici, campion european la 200 de metri liber. Devine primul înotător care realizează dubla 100 – 200…

O a doua dronă a fost găsită vineri în județul Tulcea

Incendii în Spania: rămășițele a trei regi ai Aragonului, evacuate dintr-o mănăstire | AUDIO



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează