CM 2018: Belgia trece de Brazilia și va înfrunta Franța în semifinale

Belgia s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale după ce a trecut cu 2-1 de Brazilia.

În sfertul de finală jucat la Kazan, belgienii au condus 2-0 la pauză. Fernandinho a marcat în propria poartă în minutul 13 iar De Bruyne a înscris apoi la capătul unui contraatac, în minutul 31.

Renato Augusto a redus din diferență în minutul 76 iar brazilienii au atacat furibund pe final, însă nu au mai reușit să înscrie, după ce au irosit cîteva ocazii importante.

Belgia va juca pentru calificarea în finală cu Franța, care a trecut cu 2-0 de Uruguay. Prima semifinală a Cupei Mondiale se va disputa la 10 iulie.

Sîmbătă se va stabili și cealaltă confruntare din penultimul act. De la ora 17.00 se joacă sfertul dintre Anglia și Suedia iar de la 21.00, Rusia-Croația.