Cinci pasageri ai avionului în care se afla medicul din Franța, testat pozitiv cu Ebola, au fost izolați din cauza unui posibil contact | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
În Franța, cinci pasageri care se aflau în avion alături de medicul diagnosticat pozitiv cu Ebola au fost izolați. Aceștia se întorceau din Congo, stat afectat în prezent de una dintre cele mai grave epidemii de Ebola din ultimii ani. Este vorba de o tulpină rară a virusului Ebola, pentru care nu există deocamdată nici vaccin și nici tratament specific aprobat.
În avionul care l-a adus înapoi pe medicul umanitar din Congo erau și alte persoane.
Ministra Sănătății a spus aseară, la postul public de televiziune France 2: „Sunt cinci pasageri care sunt considerați posibile cazuri de contact. Și aceste persoane au fost plasate în izolare.”
Ministra a mai spus că, în momentul în care s-a urcat în avion, medicul nu prezenta simptome. Este pentru prima dată când un caz de Ebola a fost diagnosticat în Franța.
În Congo, de unde se întorcea medicul diagnosticat, este o epidemie importantă de Ebola, virus care provoacă o febră hemoragică deseori mortală.
Experții în sănătate publică estimează că riscul transmiterii epidemiei rămâne scăzut la nivel global, pentru că, spre deosebire de virusurile respiratorii, Ebola se transmite mai greu, prin contact direct cu sângele, secrețiile sau fluidele corporale ale unei persoane infectate.



