Chile – România: 2-3 în meci amical

Echipa națională de fotbal a câștigat cu 3-2, meciul amical cu Chile, în Austria, la Graz.

“Tricolorii” au deschis scorul prin Nicolae Stanciu în minutul 13, chilienii au egalat prin Maripan în minutul 32, iar din minutul 30 au rămas în 10, Castillao fiind eliminat fiindcă l-a lovit cu cotul în față pe Alin Toșca.

Reyes i-a adus pe sud-americani în avantaj în minutul 52, dar românii au punctat din nou prin Ciprian Deac în minutul 66. Victoria a adus-o în minutul 84 Constantin Budescu.

Amintim, România a învins Chile și vara trecută, tot cu 3-2, într-un meci amical disputat la Cluj, când selecționer era Christoph Daum.

Trebuie spus însă că adversarii și-au lăsat acum acasă toate vedetele, ca portarul Claudio Bravo, Arturo Vidal, sau marcatorii Alexis Sanchez și Eduardo Sanchez.

Echipa națională de fotbal va mai juca o partidă de pregătire la Ploiești, marțea viitoare, cu Finlanda.