CFR Cluj si Petrolul au inceput noul sezon cu victorii

Tade a marcat de doua ori in prima repriza iar dupa pauza au inscris Florin Costea si Negrut.

Aseara, Petrolul Ploiesti s-a impus cu 1-0 in deplasare la FC Brasov, gol marcat de Teixeira in minutul 38 dupa o cursa de 50 de metri. Spre final, Adrian Mutu a ratat un penalty pe care tot el l-a obtinut. Presedintele brasovean Constantin Zotta anunta ca a contestat dreptul de joc al portarului Pecanha si solicita victoria la masa verde. Brazilianul a primit un cartonas rosu in penultima etapa a sezonului trecut iar oficialii Petrolului considera ca si-a ispasit a doua etapa de suspendare in meciul din Cupa Ligii , competitie al carei statut este deocamdata neclar din acest punct de vedere.

In fine, sa mai spunem ca tot ieri Gaz Metan Medias a castigat cu 3-0 in deplasare la FC Botosani, care a jucat in 10 aproape o repriza intreaga.

Astazi se vor juca ultimele doua meciuri ale primei etape: CSMS Iasi – Viitorul si Dinamo – Otelul Galati.