CFR Cluj – Pandurii Tg jiu 1-2

Săpunaru a deschis scorul în minutul 12, Hora a făcut 2-0 iar pentru gazde a marcat Jakolis când mai era un sfert de oră până la final. Incântat de a 3-a victorie consecutivă, antrenorul Edward Iordănescu este pe de altă parte îngrijorat că golgheterul campionatului , Ioan Hora, s-a accidentat și ar putea fi indisponibil pentru ultimele meciuri de anul acesta, cu Botoșani, Dinamo și Astra.
FC Viitorul a obținut doar o remiză în deplasare la Concordia Chiajna, unde gazdele au condus după ce Giurgiu a transformat un penalty. Chițu a egalat iar Nicolita a răsturnat rezultatul în repriza secundă dar ilfovenii au restabilit egalitatea, 2-2, în minutul 84 prin Pena. Hagi a declarat după meci că jucătorii lui mai au de învățat până să devină o echipă puternică dar este mulțumit că au revenit după ce au fost dominați copios în prima repriză.
în fine, CS U Craiova și ACS Poli Timișoara au remizat 1-1. Bănățenii au deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 metri, executată de Hernandez în finalul primei reprize iar Nuno Rocha a egalat. Timisorenii au jucat în 10 ultimele 25 de minute după eliminarea lui Melinte.
Etapa a 20-a continuă astăzi cu partidele FC Botoșani – Petrolul Ploiești și AȘA Tg Mureș – Steaua.