CFR Cluj, în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor

CFR Cluj s-a calificat dramatic în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, echipa ardeleană învinsă de formaţia bosniacă Borac Banja Luka, scor 2-1, într-un meci care a avut nevoie de prelungiri, marţi seara, pe Gradski Stadion din Banja Luka, în manşa secundă a primului tur preliminar al competiţiei.

Alexandru Chipciu a adus golul calificării (‘118).

În tur, CFR s-a impus cu 3-1.

Din acest sezon al cupelor europene, nu mai este valabilă regula golurilor marcate în deplasare, în caz de egalitate la general după două partide urmând să se joace prelungiri, iar în caz că egalitatea persistă, să se execute lovituri de departajare.

CFR o va înfrunta în turul al doilea preliminar pe Lincoln Red Imps (Gibraltar), care a trecut de Fola Esch (Luxemburg), după 2-2 în primul meci şi 5-0 pe teren propriu.