CFR Cluj – Dinamo: 0-3 în Liga 1

Dinamo a învins-o, sambătă, în deplasare, cu 3-0 pe CFR Cluj, în primul meci al etapei a 9-a a play-off-ului Ligii 1 și a urcat pe primul loc în clasament.

Golurile au fost marcate de Filip în minutul 50, Hanca în minutul 87 și Bumba din penalty în al 7-lea minut din prelungiri.
Imediat după înscrierea ultimului gol, fundașul lui CFR Cluj, Tiago Lopes a primit al 2-lea cartonaș galben și a fost eliminat.

Dinamoviștii au ieșit pe gazon cu tricouri negre inscripționate cu chipul camerunezului Patrick Ekeng, decedat în urmă cu un an la un meci cu FC Viitorul, iar înaintea primului fluier s-a ținut un moment de reculegere în memoria fostului fotbalist african.

Dinamo se află momentan pe primul loc, cu 39 de puncte, peste FC Viitorul și FCSB, care au cate 38 de puncte și vor juca în această etapă duminică și luni, cu CSU Craiova, respectiv Astra Giurgiu.