CFR Cluj a remizat, 1-1 cu FC Sevilla în Europa League

Campioana României, CFR Cluj, a obținut un egal valoros, 1-1 cu FC Sevilla în șaisprezecimile Europa League.

În meciul jucat pe stadionul din Gruia, golul clujenilor a fost marcat de Ciprian Deac în minutul 59, dintr-un penalty după un henț în careu al spaniolilor, dictat de arbitru în urma consultării arbitrajului video.

Ibericii au egalat în minutul 82, prin Youssef En Nesyri, după o minge deviată norocos la zece metri de poartă.

FC Sevilla, câștigătoare a cinci trofee Europa League în ultimii 15 ani, nu a tras nici măcar un șut pe poarta echipei antrenate de Dan Petrescu, până la golul înscris cu șapte minute înaintea finalului,
deși a avut pe teren fotbaliști cotați la zeci de milioane de euro.

Amintim, CFR Cluj a ajuns în “primăvara europeană” după ce a ieșit dintr-o grupă cu alte trei adversare de mare valoare: Celtic Glasgow, Lazio Roma și Rennes.

Returul dintre FC Sevilla și CFR Cluj se va juca joia viitoare în Spania.