CFR Cluj a câștigat Cupa României

CFR Cluj a cucerit Cupa României la fotbal, după ce a învins-o în finală cu 5-4 pe Dinamo, la loviturile de departajare.

Cu peste 40.000 de spectator în tribunele “Arenei Nationale”, la finalul primelor 90 de minute scorul a fost egal, 2-2. Dinamoviștii au avut 2-0 la pauză, goluri marcate de Gnohere din penaty în minutul 23 și Eric Bicfalvi în minutul 35. După reluarea jocului, ardelenii au punctat mai întâi prin Ruiz în minutul 48 și au egalat în minutul 89 după reușita lui Cristian Lopez.

În cele două reprize de prelungiri nu s-a mai înscris, iar la penalty-urile de departajare pentru Dinamo a ratat Dorin Rotariu, în timp ce clujenii au transformat toate cele 5 lovituri.
Să mai spunem că galeria dinamovistă a afișat la începutul meciului o coregrafie uriașă în memoria lui Patrick Ekeng, decedat la 6 mai pe teren la un meci din Liga 1. Deasemenea, jocul a fost oprit pentru un moment de reculegere în minutul 14, după numărul pe care l-a purtat pe tricou mijlocașul camerunez.