Confidenţialitate


Ceatalchioi: MApN nu a găsit dovezi care să confirme că în România au ajuns drone ale rușilor care au lovit portul Ismail acum câteva zile | AUDIO


Ceatalchioi: MApN nu a găsit dovezi care să confirme că în România au ajuns drone ale rușilor care au lovit portul Ismail acum câteva zile | AUDIO

Ministerul Apărării Naționale nu a găsit nicio dovadă care să confirme că dronele rușilor care au lovit portul Ismail, acum câteva zile, ar fi trecut în România și una a ar fi căzut în pădure. Precizarea vine după ce primarul comunei Ceatalchioi a făcut mai multe declarații în acest sens, spunând că localnicii sunt tot mai speriați de războiul care se apropie tot mai mult de casele lor.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ministerul Apărării Naționale s-a autosesizat după ce a văzut relatările din presă. A trimis la fața locului o echipă de cercetare, care – potrivit MApN – nu a găsit nimic care să confirme informațiile apărute în spațiul public.

Mai mult, Ministerul subliniază că nicio dronă nu a intrat în spațiul aerian al României. Nici Garda de Coastă nu are informații în acest sens.

Doar localnicii din comuna Ceatalchioi, județul Tulcea, și primarul au povestit că ar fi văzut drone deasupra caselor după ultimul atac cu drone al rușilor asupra portului Ismail.

Tudor Cernega, primarul comunei Ceatalchioi: „Cum a venit deasupra capului, bârâia ca un motor de mobră”

„Dacă tu vezi cu ochii tăi că trece drona deasupra capului și este deasupra capului tău și ți se spune că nu este adevărat atunci tac din gură oamenii. Acum toți au bagajele făcute și o să plece. Nu se văd în siguranță. Dacă mai bubuie o dată, ce garanție avem că 200 de metri nu deviază în zona aia. Cum a venit deasupra capului, bârâia ca un motor de mobră”, a spus Tudor Cernega, primarul comunei Ceatalchioi.

Potrivit unor informaţii ucrainene, cel mai recent atac al rușilor asupra portului Ismail a fost cu drone de fabricaţie iraniană.

Sursa foto: Captură foto / Facebook – Georgian Florea

Citește și: MApN, despre atacurile rusești de la Ismail: „Nu au fost identificate amenințări militare directe la adresa teritoriului național sau apelor teritoriale ale României”


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”