Care sunt loturile anunţate pentru meciul România – Polonia

33 de meciuri directe s-au disputat de-a lungul vremii între România şi Polonia, în care „tricolorii” au obţinut 14 victorii, 15 egaluri şi 4 înfrângeri (54-47 golaveraj).

Arena Naţională va găzdui vineri, pe 11 noiembrie, cel de-al patrulea meci al tricolorilor în calificările pentru Campionatul Mondial şi totodată cel de-al doilea jucat acasă.

Pentru meciul din 11 noiembrie, lotul Poloniei va fi format din:

Portari: Artur Boruc (Bournemouth), Łukasz Fabiański (Swansea City), Wojciech Szczęsny (AS Roma), Łukasz Skorupski (Empoli)

Fundaşi: Kamil Glik (AS Monaco), Maciej Rybus (Lyon), Artur Jędrzejczyk (Krasnodar), Thiago Cionek (Palermo), Igor Lewczuk (Bordeaux), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Paweł Dawidowicz (Bochum), Michał Pazdan (Legia Varșovia)

Mijlocaşi: Jakub Błaszczykowski (Wolfsburg), Tomasz Jodłowiec (Legia Varșovia), Kamil Grosicki (Rennes), Grzegorz Krychowiak (PSG), Sławomir Peszko (Lechia Gdańsk), Krzysztof Mączyński (Wisła Cracovia), Piotr Zieliński (Napoli), Karol Linetty (Sampdoria), Paweł Wszołek (QPR), Damian Dąbrowski (Cracovia), Jacek Góralski (Jagiellonia Białystok), Bartosz Kapustka (Leicester City)

Atacanţi: Robert Lewandowski (Bayern Munich), Łukasz Teodorczyk (Anderlecht), Kamil Wilczek (Brøndby)

Lotul României, cu Keşeru convocat pe 3 noiembrie, după golul marcat în poarta lui Arsenal în Champions League:

Portari: Ciprian Tătăruşanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Watford), Silviu Lung (Astra), Valentin Cojocaru (Crotone)

Fundaşi: Cristian Săpunaru (Astra), Romario Benzar (FC Viitorul), Vlad Chiricheş (Napoli), Bogdan Ţîru (FC Viitorul), Cosmin Moţi (Ludogorets), Dragoş Grigore (Al Sailiya), Alin Toşca (FC Steaua Bucureşti), Steliano Filip (Dinamo), Gabriel Enache (FC Steaua Bucureşti), Iasmin Latovlevici (Karabükspor)

Mijlocaşi: Eric Bicfalvi (Tom Tomsk), Ovidiu Hoban (Hapoel Be’er Sheva), Dragoş Nedelcu (FC Viitorul), Răzvan Marin (FC Viitorul), Nicolae Stanciu (Anderlecht), Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), Alexandru Chipciu (Anderlecht), Adrian Popa (FC Steaua Bucureşti), Andrei Prepeliţă (FC Rostov)

Atacanţi: Bogdan Stancu (Genclerbirligi), Andrei Ivan (CSU Craiova), Florin Andone (Deportivo La Coruña), Gheorghe Grozav (Terek Grozny), Denis Alibec (Astra), Dorin Rotariu (Dinamo), Claudiu Keşeru (Ludogorets)

Din grupa E de calificare la Cupa Mondială Rusia 2018 mai fac parte, alături de reprezentativele României şi Poloniei, naţionalele Danemarcei, Muntenegrului, Armeniei şi Kazakhstanului.

Află unde se poate urmări meciul România – Polonia, a patra partidă a României din grupa E de calificare la Cupa Mondială Rusia 2018





Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS