România, amenințată de caniculă. În mai multe orașe au fost amenajate puncte de prim ajutor și hidratare. Recomandările autorităților pentru această perioadă | AUDIO
Sursa foto: Inquam Photos/ Alexandru Nechez
România, amenințată de caniculă – pentru combaterea acesteia, mai multe orașe din țară dispun de puncte de prim ajutor și hidratare. În această perioadă este important să avem mereu apă la noi, să ne protejăm de soare în orele de vârf și să evităm consumul de alcool. Sunt câteva dintre sfaturile autorităților.
Autoritățile din Brașov pun la dispoziția cetățenilor corturi dotate cu sisteme cu vapori de apă și puncte de prim ajutor în șapte dintre cele mai circulate locații din oraș. La Cluj, în trei piețe principale, sunt trei rulote care dispun de apă potabilă. De asemenea, peste 300 de farmacii funcționează ca puncte de prim ajutor. La fel și la Iași – localnicii se pot hidrata în mai multe locații aflate lângă instituții publice, magazine și piețe aglomerate.
Și în Capitală au fost amplasate dușuri de răcorire în opt zone principale din oraș, printre care Piața Unirii, Calea Victoriei și Șoseaua Alexandriei. Primăriile de sector au montat și corturi de prim ajutor.
Bucureștenii încep să-și ia măsuri de siguranță pentru vremea toridă de afară
Reporter: Ce faci ca să te protejezi de căldura și soarele de afară?
„Trebuie să te acoperi cu ceva, ori cu o pălărie, ori cu o haină mai subțirică, dar poate lungă”, a declarat o femeie.
„Să încerci să eviți expunerea la soare”, a spus o altă femeie.
„Sunt zone în care poți să te ferești de soare, de exemplu, când sunt mai mulți copaci, maxim terasele care mai instalează ventilatoare de-astea cu apă”, a spus un tânăr.
Ministerul Sănătății ne sfătuiește să nu ne expunem la soare între orele 11 și 18, să evităm activitățile extenuante în exterior, să ne hidratăm și să reglăm aerul condiționat la o temperatură potrivită.


