Confidenţialitate


Bugetul pe 2025: Scad cu 10% fondurile Administrației Prezidențiale. Educația va primi cu 10% mai mulți bani. Cum arată bugetele pentru alte ministere | AUDIO


Bugetul pe 2025: Scad cu 10% fondurile Administrației Prezidențiale. Educația va primi cu 10% mai mulți bani. Cum arată bugetele pentru alte ministere | AUDIO

„România va avea un buget cumpătat, prin care punem statul la dietă”. Astfel anunță ministrul de Finanțe principalele cifre din bugetul pe anul 2025. Documentul a fost prezentat coaliției de guvernare, susține Tanczos Barna. Vineri, 31 ianuarie, ar urma să fie aprobat în ședința de Guvern. 

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Bugetul pe 2025 prevede o reducere a cheltuielilor statului, urmând să fie diminuate bugetele Administrației Prezidențiale, Senatului și Camerei Deputaților, dar și realizate investiții masive în îmbunătățirea infrastructurii și serviciilor publice.

Pe creștere vor fi anul acesta bugetele ministerelor Educației, Transporturilor, Sănătății și Mediului, a anunțat, marți seară, ministrul Finanțelor, Tanczos Barna.

Oficialul susține că – după discuțiile din coaliție – a fost agreat faptul că statul trebuie să reducă, în primul rând propriile cheltuieli. Astfel, bugetul Administrației Prezidențiale scade cu 10%, bugetul Senatului cu 5% și bugetul Camerei Deputaților cu 9%.

„Bugetul pentru educație crește cu 10%, Ministerul Transporturilor va avea cu 20% mai mulți bani, Sănătatea va avea un buget mai mare cu 50% față de 2024, și Ministerul Mediului o creștere de 51%”, a scris ministrul pe pagina sa de Facebook.

Tanczos Barna a subliniat că banii alocați vor asigura continuarea investițiilor la autostrăzile Sibiu-Pitești, Sibiu-Făgăraș, Focșani-Bacău, Ploiești-Buzău, Buzău-Focșani și reabilitarea liniilor de cale ferată.

De asemenea, vor beneficia de fonduri proiectele de construcție a spitalelor regionale de urgență Craiova, Iași și Cluj, și vor fi investiții semnificative în sisteme de apă și canalizare, cât și în centrele de colectare selectivă a deșeurilor.

Sursa foto: Inquam Photos / Mălina Norocea

Citește și: Nicușor Dan: Împărțirea banilor din taxe și impozite între Primăria Generală și primăriile de sector se va face după anumite criterii | AUDIO


Ultimele stiri
Constanța: Protest al angajaților CT Bus și al altor constănțeni în fața primăriei, în ziua aprobării unor taxe…

Sibiu: Incident la un hotel din municipiu. Tavanul de deasupra unei piscine s-a prăbușit peste persoanele aflate în…

Ce tradiții mai respectă de Crăciun unii bucureșteni și ce e cel mai important pentru ei în această…

Programa la Limba și literatura română pentru clasa a IX-a a fost revizuită și prezentată la Ministerul Educației.…

Vrancea: Accident rutier pe A7, la mai puțin de două ore de la deschiderea circulației pe tronsonul Focșani-Adjud.…

Radu Miruță și Irineu Darău au depus jurămintele de învestitură în funcțiile de ministru al Apărării, respectiv ministru…

ANM: Ninsori la Bucureşti, în Noaptea de Ajun; stratul de zăpadă estimat este de 3…6 cm,temporar ninsoarea va…

Regatul Unit: Anul 2025, pe cale să doboare recordul de căldură

MApN: Noi atacuri cu drone în Ucraina, lângă România | A fost emis mesaj RO-ALERT | AUDIO

Comitetul pentru analiza legilor Justiţiei se reuneşte marţi, la Palatul Victoria