Confidenţialitate


Britanicii s-au săturat de Eurovision


Britanicii s-au săturat de Eurovision

Un sondaj publicat în ajunul finalei Eurovision de la Kiev arată dezinteresul crescând al britanicilor faţă de acest concurs muzical.

44% dintre cei intervievaţi au preferat să nu răspundă întrebării despre viitorul Regatului în acest proiect.

Dintre cei care au avut o opinie clară, 56% au mărturisit că şi-ar dori ca Marea Britanie să părăsească Eurovision-ul, în timp ce 44% s-au pronunţat pentr rămânerea în concurs.

Dintre cei aflaţi în prim tabără, 76% au votat pentru Brexit şi 78% au peste 65 de ani.

Sondajul a fost realizat pe un eşantion de 1.650 persoane.

AFP aminteşte că Marea Britanie a câştigat concursul Eurovision de 5 ori de la crearea competiţiei, în 1956, ultima dată în 1997.

La 23 iunie 2016, aproape 52% dintre britanici au votat în favoarea ieşirii ţării lor din Uniunea Europeană (Brexit).


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”