Confidenţialitate


Brazilia: Preşedintele Bolsonaro, în conflict cu guvernatorii regionali din cauza carantinei


Brazilia: Preşedintele Bolsonaro, în conflict cu guvernatorii regionali din cauza carantinei

Preşedintele brazilian i-a numit drept “tirani” pe guvernatorii statelor care au impus carantina în încercarea de a gestiona noul val al pandemiei de coronavirus, relatează BBC.

Jair Bolsonaro insistă că strategia sabotează eforturile de repornire a economiei.

De la debutul pandemiei, preşedintele populist a minimizat gravitatea coronavirusului, a amânat achiziţia de vaccinuri şi, recent, a îndemnat populația să nu se mai plângă din cauza pandemiei.

Recent, Brazilia a atins recordul negativ de 90.000 de infectări zilnice cu SARS-COV-2. Astfel, numărul total al persoanelor confirmate cu noul coronavirus în cea mai mare ţară din America Latină a urcat la peste 11 milioane, iar cel al deceselor asociate maladiei a trecut de 284.000.

Săptămâna trecută, Jair Bolsonaro a desemnat un nou ministru al Sănătăţii, al patrulea de la debutul pandemiei.

Cu o populație de 210 milioane de locuitori, Brazilia a început vaccinările împotriva maladiei COVID-19 în luna ianuarie și este unul dintre statele cele mai grav afectate din lume de actuala criză sanitară.

Brazilia este depăşită doar de Statele Unite ale Americii în clasamentul global al infectărilor şi în cel al deceselor.


Ultimele stiri
Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Sprijinul…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări,calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO

DEȘTEPTAREA: WhatsApp introduce abonamentul „WhatsApp Plus” pe iPhone. Ce funcții noi și ce preț are serviciul

Belgia: Grevă generală împotriva reformelor guvernamentale. Zeci de mii de oameni au protestat la Bruxelles

Conducerea PSD se reuneşte pentru a analiza scenariile privind formarea unui nou guvern. Ce variante sunt pe masă…