Confidenţialitate


Ambulanțe fără aer condiționat și pacienți transportați la 48 de grade Celsius în Brașov. Reacția conducerii Serviciului de Ambulanță | AUDIO


Ambulanțe fără aer condiționat și pacienți transportați la 48 de grade Celsius în Brașov. Reacția conducerii Serviciului de Ambulanță | AUDIO

Ambulanțe fără aer condiționat și pacienți transportați la peste 45 de grade Celsius. Se întâmplă la Brașov, unde ambulanțierii reclamă condiții inumane de lucru în această perioadă caniculară.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Cu maxime de 39 de grade înregistrate în această perioadă la Brașov, există cadre medicale care sunt nevoite să lucreze pe ambulanțe fără aer condiționat. Este vorba despre mașinile vechi din parcul auto, la care aerul condiționat nu funcționează și care au și alte probleme tehnice. În aceste ambulanțe, pacienții sunt îngrijiți și transportați într-o căldură infernală, și de 48 de grade Celsius.

Loredana Toflea, reprezentanța Sindicatului Ambulanțierilor de la Brașov: „Este o autosanitară veche, care a fost recondiționată, adusă din service”

„Este temperatura luată în cabina medicală a unei autosanitare. Este o autosanitară veche, care a fost recondiționată, adusă din service. În ziua în care a fost adusă din service a picat motorul. A fost din nou dusă în service și funcționează fără aer condiționat”, a declarat Loredana Toflea, reprezentanța sindicatului ambulanțierilor de la Brașov.

Ce spune conducerea Serviciului de Ambulanță Brașov

Referitor la această situație, conducerea Serviciului de Ambulanță Brașov spune că nu are o rezolvare imediată. Mașinile care nu dispun de aer condiționat acoperă solicitări multiple din județ și nu pot fi trase pe linie moartă. Drept urmare, managerul Ambulanței Brașov, David Levente le transmite colegilor săi… să reziste.

David Levente, manager Ambulanță Brașov: „Gândiți-vă că sunt autosanitare care lucrează și 36 de ore non-stop. Ori în condițiile în care aceste autosanitare mai trebuie să se și oprească din circulație, pentru că o să pice și ele și nu o să mai putem să ne folosim de ele, normal că trebuie să mă folosesc și de autosanitare care nu au sistem de răcire”.

Europa FM: „Deci le transmiteți colegilor să reziste?”

David Levente, manager Ambulanță Brașov: „Momentan, da.”

De mâine, temperaturile cresc și mai mult în centrul țării, iar Brașovul intră sub avertizare de cod portocaliu de caniculă.

Sursa foto: Inquam Photos / Adel Al-Haddad

Citește și: Constanța: Incendiu de vegetație în apropierea căminului de bătrâni din comuna Poarta Albă. A fost activat Plan Roșu de Intervenție | AUDIO


Ultimele stiri
Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare

Ministerul Educației solicită inspectoratelor școlare să asigure apă potabilă, aer condiționat și asistență medicală în centrele de examen…

CM 2026. Norvegia – Franța, meci așteptat de suporterii celor două naționale pe străzile din Boston: norvegienii imită…