Confidenţialitate


BIHOR: Filtre ale Poliţiei pentru prinderea unui deţinut care a evadat


BIHOR: Filtre ale Poliţiei pentru prinderea unui deţinut care a evadat

Poliţiştii bihoreni au organzat, luni, filtre în tot judeţul în încercarea de a prinde un deţinut în vârstă de 22 de ani care executa o condamnare de trei ani de închisoare pentru tâlhărie şi care a reuşit să evadeze în timp ce se afla la lucru la o fermă din localitatea Sântandrei, care aparţine de Penitenciarul Oradea.

Deţinutul Horvath Tibor, în vârstă de 22 de ani, este căutat de câteva ore de autorităţi după ce a reuşit să fugă de la o fermă la care lucra în localitatea bihoreană Sântandrei. Firma aparţine de Penitenciarul Oradea, în care tânărul era încarcerat.

Purtătorul de cuvânt al Penitenciarului Oradea, Adina Bîrda, a declarat pentru News.ro că deţinutul a părăsit punctul de lucru în jurul orai 07.30, fiind dată alarma la scurt timp.

Conform sursei citate, bărbatul executa o condamnare de trei ani de închisoare pentru tâlhărie. El nu are antecedente penale şi era deţinut în regim deschis, astfel că lucra fără supraveghere.

„Conducerea penitenciarului a dispus demararea unei anchete administrative care să analizeze circumstanţele care au condus la producerea evenimentului”, a declarat Bîrda.

În vederea capturării deţinutului, au fost organizate filtre în tot judeţul, la acţiune participând atât angajaţi ai penitenciarului, cât şi poliţişti, jandarmi şi poliţişti de frontieră.

În momentul evadării, deţinutul era îmbrăcat cu o pereche de pantaloni de trening gri, geacă trening cu glugă de culoare albastră, încăltăminte sport de culoare albă.

Părăsirea fără autorizare a punctului de lucru, aflat în exteriorul locului de deţinere, este asimilată infracţiunii de evadare şi se pedepseşte, conform prevederilor articolului 285 din Codul Penal, cu închisoare de la şase luni la trei ani.


Ultimele stiri
Polițiștii au percheziționat cabana unui primar din județul Suceava după ce și-ar fi amenințat partenera, și pe fiica…

Un profesor de matematică din județul Argeș a fost reținut după ce ar fi sărutat o elevă în…

Administrația Prezidențială a publicat lista cadourilor pe care le-a primit Nicușor Dan anul trecut | Cel mai scump…

Un nou lot din dosarele finanțistului american, Jeffrey Epstein, a fost publicat | Donad Trump, Bill Gates și…

Alertă în Maramureș: tot mai multe cazuri de rabie la animale domestice și sălbatice, anunță Direcția Sanitar-Veterinară

Trump: „Timpul se scurge” | Statele Unite presează Iranul să renunțe la programele nucleare, înainte de o eventuală…

Comisia Europeană reclamă România la Curtea Europeană de Justiţie pentru că nu a închis şi reabilitat depozitele de…

Impozitul pentru locuințele din Delta Dunării și din Munții Apuseni, redus cu 50%. Guvernul a luat această măsură…

Bacău: Administratorul public al municipiului a fost trimis a doua oară în judecată, într-un dosar de fraudă cu…

Polonia va avea un zid anti-drone. Proiectul se ridică la 3,6 miliarde de euro, fonduri împrumutate prin programul…