Belarus – România: 1-1 în Cupa Davis

România și Belarus au terminat la egalitate prima zi a întâlniri de Cupa Davis de la Minsk în care fiecare dintre echipe a câștigat câte un meci.

În prima partidă, Adrian Ungur l-a învins pe Ilya Ivashka după trei ore și 7 minute de joc. Ungur, locul 313 ATP, s-a impus în patru seturi în fața celui mai bine clasat jucător al adversarilor pe tabloul de simplu, scor 6-2, 5-7, 7-5, 6-4.

Marius Copil, al 129-lea în ierarhia profesionistă, nu a putut trece apoi de Egor Gerasimov – numărul 341 mondial, împotriva căruia nu a reușit nici măcar un set și a cedat în minimum de seturi, cu 3-6, 4-6, 4-6.

Pentru sâmbătă, la dublu, căpitanul nejucător Andrei Pavel i-a nominalizat pe Horia Tecău și Nicolae Frunză, care vor avea în față perechea formată din Max Mirnyi și Egor Gerasimov. “Veteranul” Mirnyi are 39 de ani, un metru 96 înălțime și a câștigat 4 titluri de Grand Slam. Duminică se vor schimba adversarii pentru ultimele meciuri de simplu, la confruntarea de Cupa Davis dintre România și Belarus.