Bayern Munchen cucerește Supercupa Europei

Bayern Munchen a cucerit Supercupa Europei la fotbal în urma victoriei cu scorul de 2-1 (1-1, 1-1) în faţa formaţiei spaniole Sevilla FC, după prelungiri, joi seara, pe ”Puskas Arena” din Budapesta.

Deţinătoarea Ligii Campionilor s-a impus prin golurile marcate de Leon Goretzka (34) şi Javi Martinez (104), după ce Sevilla, câştigătoarea Europa League, deschisese scorul prin Lucas Ocampos (13 – penalty), notează Agerpres.

Sevilla rămâne cu o singură Supercupă în palmares (2006), pierzând alte patru Supercupe (2007, 2014, 2015, 2016), în timp ce Bayern a cucerit al doilea trofeu, după cel din 2013, având alte trei finalei pierdute (1975, 1976, 2001).

Bayern reuşeşte astfel o cvadruplă impresionantă, titlul şi Cupa în Germania, Liga Campionilor şi Supercupa.

Andaluzii au reuşit să deschidă scorul destul de repede, prin Ocampos (13), după un penalty obţinut de Rakitic la un duel cu Alaba.

Bavarezii au preluat apoi controlul jocului şi Mueller (22) a fost blocat de Kounde la 6 metri. Pavard (26) a reluat pe lângă poartă din poziţie foarte bună, iar portarul Bounou a apărat mingea expediată de Lewandowski (30).

Bayern a reuşit egalarea în min. 34, după o fază superbă: Mueller l-a găsit în careu pe Lewandowski, iar acesta a întors mingea pentru Goretzka, iar mijlocaşul a fost necruţător.

În debutul părţii secunde, Suele a fost aproape de autogol la centrarea lui Escudero, dar Neuer a respins salvator.

Fernando (58) a respins din faţa porţii la şutul lui Sane, iar Gnabry (62) a fost blocat de Joan Jordan. Bounou a reţinut mingea trimisă de Mueller (78).

Marocanul En-Nesyri (87) a ratat şansa de a aduce trofeul echipei iberice, pe contraatac, şutul său fiind respins de Neuer.

În debutul prelungirilor, acelaşi En-Nesyri (92) a şutat în bară, însă golul nu ar fi fost acordat, deoarece africanul era în ofsaid.

Kimmich (100) a ratat o mare ocazie, reluând periculos din 6 metri. Spaniolul Javi Martinez (104), la doar cinci minute de la introducerea pe gazon, a marcat cu capul, după ce Bounou a respins şutul lui Alaba. Suele (105+2 ) a fost şi el aproape de gol, dar şutul a fost respins providenţial de Diego Carlos.

Escudero (106) a reluat pe lângă centrarea lui Vazquez, la ultima şansă a andaluzilor. Până la final, Lewandowski (115) a irosit două situaţii de gol, şutând peste poartă de la 16 metri, iar apoi ratând şutul jenat de Fernando (120+1).