Confidenţialitate


Bacalaureat 2026. Ce subiecte au avut de rezolvat absolvenții de liceu la Istorie | AUDIO


Bacalaureat 2026. Ce subiecte au avut de rezolvat absolvenții de liceu la Istorie | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Absolvenții de liceu de la profilul uman au susținut astăzi proba la Istorie din cadrul examenului de Bacalaureat. Subiectele au vizat momente importante din istoria medievală și modernă a României, iar eseul de la subiectul al III-lea le-a cerut liceenilor să elaboreze un eseu despre evoluția politică a țării noastre în perioada comunistă și postcomunistă.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

La primul subiect, candidații au avut de analizat texte despre Convenția de la Paris din 1858, Unirea Principatelor și reformele realizate în timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza.

Al doilea subiect a fost dedicat întemeierii și consolidării Moldovei medievale, cu referiri la Dragoș, Bogdan, Lațcu și Petru I Mușat.

Cea mai amplă cerință a fost la subiectul al III-lea, unde elevii au avut de scris un eseu despre evoluția politică a României în a doua jumătate a secolului al XX-lea, și anume regimul comunist, rolul României în perioada Războiului Rece și revenirea la democrație după Revoluția din 1989.

La Istorie au dat examen elevii de la filiera teoretică, profil umanist, dar și cei de la filiera vocațională – profil artistic, sportiv, pedagogic și teologic.


Ultimele stiri
O pizza preparată la Copenhaga a fost desemnată Pizza Anului 2026

Donald Trump a încasat 1,2 miliarde de dolari din afaceri cu criptomonede în 2025 | AUDIO

Gorj: proces reluat de la zero în cazul unui chirurg din Târgu Jiu, condamnat inițial la șase ani…

Sorin Grindeanu ar accepta să semneze un acord politic cu PNL și USR: „Acum îl semnez. Să vină…

Romgleza: de acceptat sau de respins?

AUR demarează procedura de suspendare a lui Nicușor Dan și începe demersurile pentru organizarea alegerilor anticipate

Viorel Pașca, vizat de două acuzații din partea procurorilor în cazul căminelor din Bihor. Avocatul său: se declară…

București: restricții de circulație pe Bulevardul Basarabia, după surparea unei galerii de termoficare

Crește salariul minim, însă sindicatele spun că românii au pierdut 13% din puterea de cumpărare | AUDIO

Spitalul CF 2 din Capitală a rămas fără curent din cauza furtunii. Echipele de intervenție lucrează pentru remedierea…