Confidenţialitate


Avertisment CERT-RO: Atacuri informatice care vizează utilizatorii Facebook


Avertisment CERT-RO: Atacuri informatice care vizează utilizatorii Facebook

Centrul Naţional de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică (CERT-RO) avertizează asupra unei campanii de tip phishing desfășurată în această perioadă și care vizează utilizatorii Facebook.

Concret, prin intermediul unei postări pe pagină, victimele sunt informate că le-a fost blocat contul, pentru distribuirea de informații false.

Ulterior, atacatorii cer utilizatorilor să acceseze un link de deblocare, unde aceștia sunt rugați să-și introducă datele personale.

CERT-RO subliniază că aceste postări “au ca obiectiv impacientarea utilizatorului, cu privire la blocarea contului personal, pentru răspândirea de informații false sau fraudă”.

Specialiștii recomandă utilizatorilor să nu acționeze impulsiv în mediul online și să citească cu atenție textul mesajelor sau a notificărilor.

“Dacă avem suspiciuni, să verificăm link-urile sau atașamentele pe care urmează să le accesăm cu o soluție de securitate”.


Ultimele stiri
Liberalii i-a dat ultimatum lui Adrian Veștea să-și depună mandatul până la ora 10:00. PSD a decis să…

Mircea Abrudean: Nu poţi vota un Guvern format pe încălcări ale deciziilor propriului partid

Proteste în fața stadionului la debutul Iranului la Cupa Mondială: manifestanții au scandat împotriva Republicii Islamice

Adrian Veștea, după deciziile PNL: Nu îmi depun mandatul. Interesul României trebuie să rămână mai presus de orice…

PNL decide să nu susțină Guvernul Veștea. Ilie Bolojan: Solicitarea PNL către președintele României este reluarea consultărilor 

PNL îl somează pe Adrian Veștea, premier desemnat, să-și depună mandatul până mâine dimineață

Belgia – Egipt, primul duel din grupa G de la Campionatul Mondial | AUDIO

Premierul desemnat Adrian Veștea, primul anunț după ce a părăsit ședința PNL: „Nu îmi voi depune mandatul”. Liberalii…

Donald Trump a anunțat că a semnat acordul de pace cu Iranul: Strâmtoarea Ormuz va fi deschisă complet…

Cristian Tudor Popescu, despre decizia președintelui de a-l desemna pe Adrian Veștea pentru funcția de premier: „Un gest…