Confidenţialitate


Autoritățile române, în alertă după ce o ambarcațiune cu migranți a fost observată la 20 de mile travers de Vama Veche | AUDIO


Autoritățile române, în alertă după ce o ambarcațiune cu migranți a fost observată la 20 de mile travers de Vama Veche | AUDIO

Autoritățile române sunt în alertă după ce o ambarcațiune cu migranți a fost observată la 20 de mile travers de Vama Veche. Nave ale Gărzii de Coastă și Agenției de Salvare a Vieții pe Mare au fost trimise în zonă pentru a escorta pescadorul spre portul Constanța.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Zona de sud-est a României a intrat din nou în atenția traficanților de migranți. Migranții sunt aduși și pe uscat și pe mare. După ce, joi, polițiștii de frontieră ai Gărzii de Coastă au descoperit la Ostrov 26 de migranți, din Afganistan, înghesuiți în mașina unui cetățean bulgar, vineri dimineață alerta s-a dat pe mare.

În jurul orei 06:00, prin sistemul de supraveghere pe mare al Gărzii de Coastă a fost observat un pescador cu zeci de persoane la bord, care plutea la 20 mile marine travers de Vama Veche.

Din primele informații, pe ambarcațiunea cu transfugi ar fi 47 de persoane, între care cinci femei și patru copii. Pentru că nava părea nesigură, iar viața celor de la bord putea fi în pericol, autoritățile române au apelat la Agenția de Salvare a Vieții pe Mare.

S-a luat decizia ca migranții să fie aduși în portul Constanța. Pescadorul este escortat de două nave ale Gărzii de Coastă și una a Agenției de Salvare a Vieții pe Mare. Odată debarcați, migranții vor fi identificați, investigați, triați medical și repartizați la centrele de refugiați din țară.

Sursa colaj foto: Poliția de Frontieră

Sursa video: Poliția de Frontieră

Citește și: Consiliul Concurenței din România investighează scumpirile la unt, zahăr și ulei | AUDIO


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…