Australia a câştigat barajul cu Siria pentru Cupa Mondială

Siria a fost la un pas de o mare surpriză în barajul asiatic de calificare la Cupa Mondială.

După ce au remizat 1-1 acasă cu Australia, sirienii au deschis scorul în minutul 6 în returul de la Sydney. Gazdele au egalat însă rapid, printr-o reuşită a căpitanului Tim Cahill, iar până la finalul primelor 90 de minute scorul nu s-a mai schimbat.

Siria a rămas în 10 în minutul 94 şi acelaşi “veteran” de 37 de ani Tim Cahill a marcat în minutul 109. Stadionul a “amuţit” în ultimele secunde ale prelungirilor – când sirienii au ţintit bara din lovitură liberă.

Pentru a ajunge la Cupa Mondială, Australia trebuie să mai joace un baraj, luna viitoare, cu locul al 4-lea din zona Americii Centrale şi de Nord, poziţie pentru care se luptă acum Honduras şi Panama.