Atletico Madrid a cucerit Supercupa Europei

Deținătoarea trofeului Europa League a învins-o cu 4-2 după prelungiri pe rivala concitadină Real Madrid, câștigatoare a Ligii Campionilor.

Meciul s-a disputat în capitala Estoniei, la Tallin și a început practic de la 1-0 pentru Atletico, Diego Costa deschizând scorul în secunda 50.

Realul a egalat în minutul 27 prin Karim Benzema, iar din minutul 63 a preluat conducerea, după ce Sergio Ramos a transformat un penalty, dictat la un henț în careu al lui Juanfran.

Atletico a făcut însă 2-2 în minutul 79, când Diego Costa a bifat “dubla” și s-a intrat în prelungiri.

Real a încasat încă un gol în minutul 98, după un voleu al lui Saul de la marginea careului, iar Koke a închis tabela în minutul 104.

A fost meciul de debut al lui Julen Lopetegui pe banca lui Real Madrid, în timp ce antrenorul lui Atletico, Diego Simeone a trebuit să stea în tribune, din cauza unei suspendări.

Formația “colchonero” a câștigat a 3-a Supercupă a Europei din tot atâtea finale jucate, în timp ce “galacticii” au ratat șansa de a deveni primi care cuceresc trofeul de trei ori la rând, așa cum au făcut cu Liga Campionilor.

Dacă s-ar fi impus miercuri seară, Real le-ar fi egalat în istorie pe FC Barcelona și AC Milan, care au în palmares câte 5 Supercupe.

Amintim, gruparea “blanco” a câștigat anul acesta Champions League, învingând-o în finală cu 3-1 pe FC Liverpool, iar Atletico și-a adjudecat Europa League, după 3-0 contra lui Olympique Marseille.