Ateltico Madrid-PSV Eindhoven 8-7, după lovituri de departajare

Atletico Madrid s-a calificat pentru al 3-lea an consecutiv în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.
Spaniolii au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de PSV Eindhoven după ce meciul s-a încheiat 0-0 și nici în prelungiri nu s-a marcat. Atletico a câștigat la penalty-uri cu 8-7, Narsingh fiind cel care a ratat din tabăra olandeză.
A fost prima întâlnire din istoria Ligii Campionilor încheiată fără gol după 210 minute de joc, adică ambele manșe plus prelungirile.
Tot aseară și meciul Manchester City – Dinamo Kiew s-a încheiat 0-0. A arbitrat o brigadă din România, condusă de Ovidiu Hațegan. City câștigase meciul tur cu 3-1 în deplasare.
Diseară se vor decide ultimele două sfert – finaliste. FC Barcelona – Arsenal începe de la 2-0 pentru catalani în timp ce Bayern Munchen se va ciocni cu Juventus după 2-2  în prima manșă.