Astra Giurgiu s-a calificat în grupele Europa League

Campioana României – Astra Giurgiu a produs o mare surpriză în returul play-off-ului Europa League și s-a calificat în faza grupelor după ce a învins-o cu 1-0 în deplasare pe West Ham United. În prima manșă scorul a fost egal: 1-1, iar în partida din Anglia golul a fost marcat de Teixeira din pasa lui Daniel Niculae în ultimul minut al primei reprize.

Jucătorii lui Marius Șumudică au evoluat curajos, deși nu și-au creat multe ocazii, iar portarul Silviu Lung Jr. a avut câteva intervenții decisive la ocaziile mari ale gazdelor. Este pentru a 2-a oară la rând când Astra o elimină pe West Ham după ce în sezonul 2015-2016 a depaşit-o în turul al treilea preliminar.

Giurgiuvenii vor merge în grupele Europa League alături de Steaua, iar ambele își vor afla adversarele vineri după prânz, la tragerea la sorți organizată la Monaco.

Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS