Confidenţialitate


Astra Giurgiu – Genk: AVANCRONICA


Astra Giurgiu – Genk: AVANCRONICA

Astra Giurgiu joacă joi seară primul dintre cele mai importante două meciuri internaționale din istoria echipei. Campioana României îi va întâlni “acasă” pe belgienii de la Genk, în prima manșă a 16-imilor Europa League, după ce s-a clasat pe locul al 2-lea într-o grupă cu AS Roma, Austria Viena și Viktoria Plzen.
Antrenorul giurgiuvenilor, Marius Șumudică va începe cel mai probabil cu Lung în poartă, Geraldo, Cristi Săpunaru și Fabricio fundași, o linie mediană cu Stan, Ioniță, Takaiuki Seto, Teixeira și Morais, iar Budescu și Daniel Niculae vor juca în atac.

În total, zece români vor fi implicați joi seară în 16-imile Europa League: 9 fotbaliști, plus antrenorul Mircea Lucescu. Echipa pe care el o antrenează – Zenit Sankt Petersburg o va înfrunta de la ora 22:00 pe Anderlecht Bruxelles, la care sunt legitimati Stanciu și Chipciu. Bogdan Vătăjelu și Andrei Prepeliță sunt în loturile lui Rostov, respectiv Sparta Praga, iar Moți și Keșeru vor fi probabil titulari la Ludogoreț, care se luptă în Bulgaria cu FC Copenhaga. Deasemenea, AC Fiorentina, a cărei poartă este apărată de Tătărușanu, merge la Monchengladbach, Raul Rusescu va fi în atacul lui Osmanlispor la Olimpiakos Pireu, iar în Israel, Hapoel Beer-Sheva îl va avea pe Ovidiu Hoban pe teren, contra lui Beșiktaș Istanbul. În fine, în alte confruntări interesante din Europa League, Villareal o primește pe AS Roma, Manchester United o are în față pe Saint Etienne, iar Alkmaar joacă în Olanda cu Olympique Lyon.

Meciul Astra GiurgiuGenk va începe la ora 20:00.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”