Astra Giurgiu este campioana sezonului regulat al Ligii Întâi

Aseară,în ultima etapă, echipa lui Marius Șumudică a remizat 1-1 cu a 2-a clasată, Dinamo. Alb-roșii au jucat în 10 din minutul 41, când Filip a fost eliminat pentru un fault ca ultim apărător, dar au reușit să deschidă scorul prin Rotariu, în minutul 62. De Amorim a egalat 7 minute mai târziu. FC Viitorul poate să o devanseze pe Dinamo dacă o învinge pe Pandurii Tg Jiu, de la ora 20:30, în ultimul meci al etapei.
Amintim, după această partidă toate punctele se vor înjumătăți- primele 6 clasate vor juca play-off iar ultimele 8 play-out.
Să mai spunem că tot ieri FC Voluntari a câștigat cu 2-1 în deplasare la Concordia Chiajna. Ţâru a deschis scorul pentru oaspeți înainte de pauză; ucraineanul Milevski a transformat un penalty pentru Chiajna dar Achim a dat lovitura în minutul 86. FC Voluntari a câștigat 3 meciuri consecutiv, pe toate de când echipa este antrenată de Ionel Ganea – invitatul lui Ovidiu Ioanițoaia, în emisiunea Tribuna Zero de la ora 21.