Astra – CSM Poli Iaşi 1-0

Astra Giurgiu a obținut a doua victorie consecutivă în Liga Întâi, însă la limită, în ultimul meci al etapei a 10-a. Budescu a transformat un penalty în minutul 79.

După ce în precedentele 8 etape mai câștigase o singură partidă, campioana en-titre rămâne pe locul al 11-lea dar s-a apropiat la 4 puncte de ultima poziție de playoff, ocupată acum de Pandurii Târg Jiu. Antrenorul Astrei, Marius Șumudică, se bucură că echipa nu a primit gol în ultimele două meciuri dar acuză programul încărcat, giurgiuvenii urmând să joace joi la Roma în Europa League iar duminică în deplasare cu Viitorul.

Într-un alt meci disputat luni, CFR Cluj și Gaz Metan Mediaș au remizat 1-1. Oaspeții au deschis scorul în finalul primei reprize, prin Llullaku, iar Nascimento a egalat din lovitură de la unsprezece metri în minutul 59.