Astra a învins Poli Iași și s-a calificat în play-off

Campioana României, Astra Giurgiu a învins-o cu 3-2 în deplasare pe CSM Poli Iași, într-un meci restanță din etapa a 23-a, și și-a asigurat prezența în play-off-ul Ligii 1.
Daniel Niculae a deschis scorul în minutul 12, Ştefănescu a egalat în minutul 39, iar moldovenii au intrat la pauză în avantaj după ce Andrei Cristea a transformat un penalty în minutul 43. Săpunaru a transformat și el o lovitură de la 11 metri în minutul 56 și a egalat, iar victoria giurgiuvenilor a adus-o Teixeira în minutul 72 cu un șut din afara careului.

Meciul fusese programat inițial la 10 februarie, dar a fost amânat fiindcă terenul Stadionului “Emil Alexandrescu” era înghețat. Astra a ajuns la a 7-a victorie la rând și a urcat pe locul al 3-lea, la 10 puncte de lidera FC Viitorul. CSM Poli Iași se află pe poziția a 10-a și va evolua în play-out.