ASA Târgu Mureş, eliminată din Europa League după o victorie în returul cu St. Etienne

ASA Târgu Mureș a ieșit cu fruntea sus din cupele europene.

Fără nimic de pierdut după eșecul 0-3 suferit acasă contra lui St. Etienne, jucătorii pregătiți de Vasile Miriuță au evoluat dezinvolt în Franța și au reușit să cîștige manșa secundă din turul trei preliminar cu 2-1.

Ardelenii au irosit mai multe ocazii în prima repriză iar Luis Pedro a deschis scorul putin înainte de pauză. Ivan Gonzales a majorat diferența în minutul 61 însă speranțele vicecampioanei au fost risipite zece minute mai tîrziu, cînd același Gonzales a deviat mingea în propria poartă.

Vasile Miriuță s-a declarat mîndru de evoluția jucătorilor săi și a spus că în ciuda eliminării din Europa, rezultatul obținut în Franța este unul foarte important pentru club.