ASA Târgu Mureș a câștigat Supercupa României după ce a învins-o pe Steaua cu 1 la 0

Vicecampioana ASA Tg. Mureș a câștigat în premieră Supercupei României-Timișoreana la fotbal, miercuri seara, pe stadionul ”Farul” din Constanța, după ce învins campioana Steaua București cu scorul de 1-0 (0-0).

Golul marcat de Mircea Axente (63) a adus primul trofeu din vitrina echipei mureșene, o formație aflată în pragul destrămării, după ce i-au fost blocate conturile săptămâna aceasta.

Prima ocazie a meciului a venit în minutul 10, când Chipciu a tras de la distanță, pe centrul porții, dar Stăncioiu a reținut în doi timp. ASA nu a contat în atac în prima repriză, ”roș-albaștrii” bucureșteni având alte două situații, prin Tudorie (35, 45), dar Stăncioiu a fost la post de fiecare dată.

Mureșenii au arătat altă față după pauză și au amenințat poarta lui Cojocaru încă din minutul 47, când N’Doye a tras foarte periculos de la 20 metri, fără preluare.

Stăncioiu a salvat (49) golul la lovitura liberă a lui Chipciu, care a tras peste poartă circa zece minute mai târziu (58).

După ce Cojocaru a salvat golul la reluarea lui Kortzorg (58), ASA a reușit să marcheze în minutul 63, Axente profitând de ezitările lui Cojocaru, Tamaș și Varela, la centrarea ex-stelistului Golanski (63).

Steaua a forțat egalarea, dar nu a izbutit să își creeze ocazii clare, Stanciu amenințând poarta lui Stăncioiu (67), pentru ca Râpă să lufteze din careu (86).

Meciul, disputat cu casa închisă, a fost precedat de un moment de reculegere, în memoria foștilor antrenori Angelo Niculescu și Constantin Cernăianu, decedați recent.

Mircea Axente a fost desemnat cel mai bun om al Supercupei 2015.