AS Monaco și Atletico Madrid s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor

AS Monaco a produs o nouă mare surpriză în optimile Champions League – a eliminat-o pe Manchester City. Echipa din Monte Carlo a învins acasă cu 3-1 formația antrenată de Pep Guardiola, după ce în tur pierduse cu 3-5 în fața englezilor. Golurile lui Monaco au fost marcate de Mbappe în minutul 8, Fabinho în minutul 29 și Bakayoko în minutul 77, iar pentru City a punctat Săne în minutul 71. De menționat că la monegasci nu a putut juca golgeterul Radamel Falcao, accidentat.

Atletico Madrid merge mai departe după remiza 0-0, pe teren propriu, cu Bayer Leverkusen, pe care echipa antrenată de Diego Simeone o depășise în prima manșă cu 4-2. În sferturile Ligii Campionilor s-au mai calificat deținătoarea trofeului – Real Madrid, plus FC Barcelona, Bayern Munchen, Borussia Dortmund, Juventus Torino și Leicester City.
Tragerea la sorți pentru sferturi va avea loc vineri de la ora 13:00. Partidele tur de vor juca la 11 și 12 aprilie, iar retururile la 18 și 19 aprilie.