Confidenţialitate


ANRE a amendat toate firmele de distribuție a energiei electrice pentru că nu au citit la timp contoarele clienților


ANRE a amendat toate firmele de distribuție a energiei electrice pentru că nu au citit la timp contoarele clienților

Toate firmele de distribuție a energiei electrice au fost amendate de ANRE, pentru că nu au citit la timp contoarele clienților casnici pentru regularizarea consumului. Valoarea totală a amenzilor este de 2.400.000 de lei.

Controalele inopinate ale Autoritatii de Reglementare în Domeniul Energiei au avut loc la sfarsitul anului trecut.

La verificări, inspectorii au constatat depășiri frecvente ale intervalului obligatoriu de 3 luni pentru citirea indexului de măsurare a consumului de energie electrica, în cazul clienților casnici.

Ca urmare, arata ANRE, toți cei 6 operatori de distribuție controlați au fost sanctionați.

E-Distribuție Muntenia, Banat, Dobrogea, Delgaz Grid, Distribuție Energie Oltenia și Distribuție Energie Electrică România au fost amendate cu câte 400.000 de lei.

Distribuitorii sunt obligați prin lege sa citească indexul contoarelor clienților casnici la un interval de maximum 3 luni.

ANRE precizează că, în caz contrar, amenda este cuprinsă între 100.000 și 1.000.000 de lei.

Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Citește și: Vrancea: Factură de 76 de milioane de euro, primită de patronul unei pizzerii. Reacția furnizorului de electricitate | AUDIO


Ultimele stiri
Pui de urs, capturat în incinta Școlii de Agenți de Poliție din Câmpina. Animalul va fi relocat într-o…

Madonna, Shakira și BTS vor concerta în pauza finalei Cupei Mondiale de fotbal 2026 | AUDIO

Directorul general al Microsoft Israel, demis după ce serviciile companiei au fost utilizate pentru supravegherea palestinienilor

DEȘTEPTAREA: Amenzi de până la 6.000 de lei pentru gălăgie, după adoptarea legii în Camera Deputaților

Pontaj electronic obligatoriu în spitalele de stat: proiect depus de USR în Parlament | AUDIO

Sindicaliştii din Apele Române, protest în Bucureşti. Angajații se tem de concedieri și reclamă salariile mici | AUDIO

Rusia va putea trimite trupe în străinătate pentru a proteja cetăţenii ruşi, conform unui proiect de lege adoptat…

Producător de la Hollywood, condamnat la doi ani de închisoare în dosarul morţii actorului Matthew Perry | AUDIO

Acordul România-Ucraina privind apărarea împotriva dronelor va fi gata „în scurt timp”, transmite Zelenski | AUDIO

Xi îl avertizează pe Trump că problema Taiwanului poate duce la un „conflict” între China și SUA