Confidenţialitate


Andy Murray și-a anunțat retragere din tenis pentru acest an


Andy Murray și-a anunțat retragere din tenis pentru acest an

Andy Murray (31 de ani, 230 ATP) a oferit, joi noapte, 10 ianuarie, un moment emoţionant: s-a prezentat la conferinţa de presă de dinaintea Australian Open cu lacrimi în ochi, a stat un minut şi jumătate în faţa reprezentanţilor mass-media, apoi şi-a anunţat retragerea din tenis în acest an.

Ultimii ani au fost un adevărat chin pentru omul care a rescris istoria tenisului din Marea Britanie, iar accidentările l-au ţinut, constant, departe de forma care l-a consacrat, l-a dus pe primul loc în lume şi i-a asigurat locul în “Big 4”, alături de Roger Federer, Rafael Nadal şi Novak Djokovic. În timp ce marii săi rivali se pregătesc pentru o nouă demonstraţie la Australian Open, Murray, pus la pământ de accidentări, a anunţat că ar vrea ca Wimbledon 2019 să fie ultimul turneu la care participă: “Wimbledon este turneul cu care aş vrea să-mi închei cariera, dar nu sunt sigur că o voi putea face. Nu sunt sigur că voi putea juca având dureri pentru încă patru-cinci luni”, a spus Murray, la conferinţa de presă susţinută înaintea meciului cu Roberto Bautista Agut, din primul tur de la Australian Open.

Nume marcant în ultimul deceniu al sportului alb, scoţianul are în palmares două titluri de Grand Slam la Wimbledon (2013 şi 2016), unul la US Open (2012), dar şi ocuparea primului loc în ierarhia mondială.

De cinci ori finalist la Australian Open (2010, 2011, 2013, 2015 şi 2016), Murray a jucat doar 13 meciuri în 2018, iar anul acesta a participat la un singur turneu, Brisbane, pe care l-a părăsit în optimi, învins de rusul Daniil Medvedev.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”