Confidenţialitate


ALEGERI PARLAMENTARE 2024. 31 de partide şi alianţe şi 19 organizaţii ale minorităţilor naţionale sunt înscrise în cursa electorală


ALEGERI PARLAMENTARE 2024. 31 de partide şi alianţe şi 19 organizaţii ale minorităţilor naţionale sunt înscrise în cursa electorală

31 de partide şi alianţe şi 19 organizaţii ale minorităţilor naţionale participă la cursa electorală pentru noul Parlament pe 1 decembrie. Sunt, în total, peste 8.000 de candidaţi au intrat în competiţia pentru Senat şi Camera Deputaţilor pentru cele peste 400 de locuri din Legislativ.

De alungul anilor numărul celor care au mers la urne la alegerile parlamentare a scăzut constant. În 1990 prezența a fost de peste 86 la sută dintre cei înscriși pe listele electorale (în 20 mai 1990 au avut loc primele alegeri parlamentare de după Revoluţia din decembrie 89).

În schimb, la scrutinul din 2020 – desfășurat în plină pandemie – s-au prezentat la urne aproape 32 la sută dintre alegători.

Alegerile parlamentare din 2008 au fost şi primele de după 89 care nu s-au desfăşurat în același timp cu alegerile prezidenţiale, după ce în 2003 a fost modificată Constituția iar mandatul președintelui țării a crescut la 5 ani.

Sursa foto: Inquam Photos / Malina Norocea

Citește aici toate materialele Europa FM despre alegerile din 2024


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…